7. mart 2023 10:53

Stručnjaci: Čiste tehnologije u Topionici bakra mogu da očiste vazduh u Boru

Izvor: TANJUG

podeli vest

Stručnjaci: Čiste tehnologije u Topionici bakra mogu da očiste vazduh u Boru

Foto: Shutterstock.com/Mirko Kuzmanovic

BOR - U fleš-peći rekonstruisane topionice bakra u Boru, ubuduće će se topiti bakarni koncentrat po ekološkim standardima, kažu nadležni iz kompanije Srbija Ziđin Koper.

Zagrevanje fleš-peći do 1.200 stepeni trajaće mesec dana, a nadležni kažu da će za to vreme biti potrošeno oko 350.000 normalnih metara kubnih prirodnog gasa.

Menadžment Srbija Ziđin Koper najavljuje da rad novih metalurških postrojenja neće imati negativan uticaj na zaposlene, ali ni na žitelje Bora i okoline, jer će nebo iznad grada biti čisto.

Zamenica rukovodica Topionice i rafinacije (TIR) u Boru Saška Tasić rekla je za Tanjug da je osnovna razlika između prethodne i nove topionice u tome što je kapacitet rekonstruisane 2,5 puta veći u odnosu na pređašnji.

Prema njenim rečima prethodnim kapacitetom se podrazumevala prerada 400.000 tona koncentrata i proizvodnja 80.000 tona katodnog bakra godišnje, ali je uloženo i mnogo novca u postrojenja za zaštitu životne sredine.

"Recimo, ranije nismo imali sisteme za prečišćavanje otpadnih sekundarnih i tercijarnih gasova iz konvertorske hale, a novom investicijom kompanije Srbija Ziđin Koper to je rešeno. Koncentracija praškastih materija ubuduće neće prelaziti pet miligrama po normalnom kubnom metru, što je u skladu sa ekološkim standardima Evropske unije. Urađen je i sistem za odsumporavanje, ali i za prečišćavanje otpadnih voda. Takođe, uloženo je i u promenu tehnologije u smislu potrošnje energenata, pa ćemo ubuduće i kod fleš-peći, ali i na anodnoj rafinaciji koristiti prirodni gas", rekla je Tasić.

Šefica Katedre za zaštitu životne sredine na Tehničkom fakultetu u Boru Snežana Šerbula smatra da čiste tehnologije, u koje je strateški partner iz Kine investirao, mogu da očiste vazduh u Boru.

"Najbitnije je to što su svi postupci u metalurškoj preradi sada maltene hermetički zatvoreni, pa će i fugitivni gasovi, koji su dosad bili sporni, moći da se 'uhvate' haubama i ventilatorima i da se filtiriraju u dva stepena. Potom će gasovi moći da se odvedu u postrojenje za odsumporavanje. Emisija gasova će, u odnosu na sve ono što je u dosadašnjih 120 godina rudarstva i metalurgije u Boru ispuštano u atmosferu, ubuduće biti minimalna", rekla je ona.

Šerbula dodaje da će u tome mnogo pomoći i promena energenta, odnosno prelazak sa mazuta i ostalih visokozagađujućih goriva na čist prirodni gas.

"Sagorevanjem čistog prirodnog gasa dobija se adekvatna temperatura koja je potrebna za rad topionice, a nusprodukti koji su najopasniji po životnu sredinu se pri sagorevanju neće emitovati u atmosferu. Znači, nema kiselih kiša, nema ni zagađenja vodotokova, ni okolnog zemljišta", rekla je Šerbula.

Projektovani kapacitet prerade u rekonstruisanim pogonima TIR-a treba do 2025. da dostigne 1.027.000 tona koncentrata bakra godišnje, odnosno proizvodnju do 200.000 tona katodnog bakra.

Srbija Ziđin Koper je faznom modernizacijom u protekle dve godine poboljšala performanse svih rudnika.

Plan proizvodnje u oblasti rudarstva, flotacijske i metalurške prerade za 2023. predviđa da se nakon ulaganja u proširenje proizvodnih kapaciteta u Boru i Majdanpeku ostvari rezultat do 120.000 tona bakra u koncentratu, odnosno prerada 497.000 tona suvog koncentrata i proizvodnja 111.000 tona katodnog bakra.

Proteklo je nedelju dana otkad je peć potpaljena, i temeratura u peći topionice je sada 460 stepeni.

Peć se zagreva na prirodni gas, pa je dosad već potrošeno 47.000 kubnih metara ovog fosilnog goriva.

Po utvrđenoj dinamici pali se jedan po jedan gorionik, a od ukupno 12, a sada radi šest.