20. april 2023 20:11
Novi saziv Ekonomskog kokusa konstituisan u Narodnoj skupštini Srbije
podeli vest
BEOGRAD - Novi saziv Ekonomskog kokusa konstituisan je danas u Narodnoj skupštini Srbije, a ključni cilj ove parlamentarne grupe biće dijalog o zakonskim predlozima koji stignu u parlament i njihovo unapređenje u finalnoj fazi usvajanja.
Za učešće u radu Kokusa prijavilo se više od 30 poslanika iz 13 poslaničkih grupa vladajuće većine i opozicije, a otvoren je i za druge članove parlamenta.
Predsedavajući Ekonomskog kokusa u novom sazivu biće poslanik Srpske napredne stranke Ninoslav Erić dok će potpredsednici biti Gorica Gajić (DSS) i Zoran Tomić (SNS), saopšteno je iz NALED-a.
Erić je rekao da je zadatak Kokusa je da radi na izgradnji političkog konsenzusa oko važnih ekonomskih pitanja i zakonskih rešenja.
Prema njegovim rečima, želja je da se kroz Kokus uspostavi dobar mehanizam javno-privatnog dijaloga i kreiranja javnih politika.
"Da zajedno radimo u ekonomskom interesu Srbije ostavljajući političku pripadnost po strani. Veoma nam je važna javnost u radu i zato će sastanci Ekonomskog kokusa biti otvoreni za sve poslanike, kao i za privredu, predstavnike lokalnih samouprava i ministarstava, a sve u cilju da dodatno produbimo javnu raspravu i ponudimo poboljšanja u propisima jer smo mi taj poslednji filter pred njihovo usvajanje", rekao je Erić.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović rekla je da je Kokus pokrenut kako bi se okupili poslanici koji su zainteresovani za unapređenje uslova poslovanja i spremni da se o tome edukuju i informišu kako bi u Skupštini mogli znalački da raspravljaju o zakonskim predlozima koji do njih dođu, a tiču se poslovnog okruženja.
"Prvi kokus je prevazišao naša očekivanja i verujem da ćemo u novom sastavu uspeti da postignemo barem jednako dobre rezultate, a posebno nas ohrabruje sastav novog saziva Kokusa", istakla je Jovanović.
Kako se navodi u saopštenju, članovi Kokusa sastaće se u sredu kako bi diskutovali o predlozima zakona koji će se naći na sednicama Prvog redovnog zasedanja parlamenta, kao što su zakoni o planiranju i izgradnji, postupku upisa u katastar nepokretnosti, poljoprivredi, bezbednosti i zdravlju na radu, zapošljavanju stranaca, naknadama za korišćenje javnih dobara, upravljanju otpadom i obnovljivim izvorima energije.
Imajući u vidu da će fokus rada Kokusa biti na zakonima koji utiču na unapređenje uslova poslovanja, dodaju, na konstitutivnoj sednici predloženo je da se fokus stavi na osam oblasti kao što su sveobuhvatno unapređenje imovinsko-pravnih odnosa na nepokretnostima (legalizacija, konverzija, eksproprijacija, prostorno planiranje...), zatim razvoj eUprave, unapređenje tržišta rada, oblasti hrane i poljoprivrede, kao i digitalizacija zdravstva te jačanje konkurentnosti Srbije kroz suzbijanje sive ekonomije i podsticanje inovacija, kao i EU integracije.
Kako navode, učešćem predstavnika ministarstava, poslovnih asocijacija, organizacija civilnog društva i drugih partnerskih institucija na sednicama Kokusa, poslanici će moći detaljnije da se informišu koje promene propis donosi, kako će uticati na život i rad onih na koje će se primenjivati i gde još postoji prostor da se unapredi.
Predviđeno je i da članovi Kokusa svoja znanja unapređuju i kroz posete privrednicima i lokalnim samoupravama na terenu.
Pored razmatranja propisa koji dolaze u parlament na usvajanje, Ekonomski kokus moći će i da inicira izmene propisa, ukoliko se uoče problemi u primeni, kao i da prati njihovo sprovođenje.
Ekonomski kokus prvi put je formiran 2014. na inicijativu NALED-a i Međunarodnog republikanskog instituta i tada ga je činilo 14 poslanika iz osam političkih stranaka.
Već u prvom sazivu, na predlog Kokusa unapređeno je devet predloga zakona usvajanjem 90 amandmana koji su usaglašeni u radu ove parlamentarne grupe.