28. decembar 2023 14:20

Ministar Cvetković: Srbija je regionalni lider u procesu digitalizacije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministar Cvetković: Srbija je regionalni lider u procesu digitalizacije

Foto: TANJUG/TANJUG VIDEO

BEOGRAD - Srbija je apsolutni lider u regionu u oblasti nauke, digitalizacije i inovacija, izjavio je danas ministar privrede Slobodan Cvetković u Privrednoj komori Srbije, na predstavljanju napretka u procesu digitalizacije u našoj zemlji.

"Centar za digitalnu transformaciju je već krenuo sa svojim radom i ima određenu vrstu implementacije i interakcije sa privredom.

Ovaj centar od nas iziskuje da pospešimo sve one procese unutar privrede u pravcu digitalizacije. Ovo je samo jedan deo opšteg šireg društvenog procesa koji vodi Vlada Srbije", rekao je Cvetković u Centru za digitalnu transformaciju PKS.

Podsetio je da je juče započeta izgradnja BIO4 Kampusa i naveo da će to biti jedna vrsta haba u regionu za naučno-teknološki razvoj.

"Sa druge strane, država je uložila velika sredstva u naučno tehnološke parkove u Novom Sadu, Beogradu i Kragujevcu. Oni takođe imaju bitnu ulogu i interakciju sa privredom", kazao je Cvetković.

Kako je naveo, ono što je bitno jeste da je proces digitalizacije u velikoj meri pospešen ambijentom koji je korona donela sa sobom.

"Kompanije su morale da se transformišu da bi opstale i radile u novoj virtuelnoj zoni. Ovde se pomaže firmama koje imaju određenu vrstu inovacije, kako da je dovedu do finalnog proizvoda", rekao je ministar.

Naglasio je da ne postoji dovoljna interakcija između ministarstva privrede i nauke.

"Nauka ima određena dostignuća koja nisu implementirana u privredu, a s druge strane privreda ima potrebe za implementacijom naučno-teknoloških dostignuća koja mogu da pomognu u dobijanju dodatnog stepena konkurentnosti" , kazao je ministar.

Direktor Centra za digitalnu transformaciju (CDT) Predrag Nikolić rekao je da je njihov cilj da se kreiraju novi planovi, jer se tehnološka sredina, na globalnom nivou, menja iz dana u dan.

On je istakao da već sledeće godine možemo očekivati prvog "jednoroga" u Srbiji, odnosno startap čija je vrednost veća od milijardu dolara.

"Sa Ministarstvom privrede imamo jako dobru saradnju po ovom pitanju. Do sada smo uspeli da uradimo više od 800 tehnoloških  implementacija u malom i srednjem sektoru, odnosno da opslužimo oko 4.500 preduzeća", kazao je Nikolić.

Dodao je da je zadovoljan rezultatima, koji su postignuti proteklih šest godina, kao i da su kompanije pokazale veliku zainteresovanost za sam proces digitalizacije.

"Izazovi dolaze, pa ćemo morati i sami da modifikujemo naše obraćanje malom i srednjem sektoru. Počećemo da se obraćamo i malo većem sektoru, kao nekome ko je drajver svih tih promena, kao što je digitalna transformacija. Vidimo i sve veću upotrebu veštačke inteligencije, tako da su izazovi svakako pred nama", zaključio je Nikolić.

Konsultant CDT-a Tijana Sekulić rekla je da je njen zadatak, kao konsultanta, bio da pomogne kompanijama da se fokusiraju na prioritete njihove digitalizacije, da prepoznaju šta im pomaže da budu efikasniji, da razviju nove proizvode i usluge pomoću digitalnih alata, kao i da naprave strategiju i akcioni plan.

"Cilj nam je da digitalizacija omogući veću vrednost za kupce, ali i za naše partnere i naše zaposlene", kazala je Sekulić.

Direktorka kompanije Aleđo Snežana Obradović, rekla je da su dobijena sredstva iskoristili za kupovinu novog softvera, koji je ubrzao proizvodnju.

"Aleđo je izvozna firma, uglavnom izvozimo za visokotehnološke zemlje kao što su Nemačka, Francuska, Holandija, odnedavno i Kina, tako da je nama jako bitno da pratimo nove tehnologije", kazala je Obradović.

Centar za digitalnu transformaciju (CDT) ima 68 sertifikovanih konsultanata za digitalnu transformaciju i pet za veštačku inteligenciju.

Više od 4.500 kompanija je bilo prijavljeno za program digitalne transformacije, a implementirano je 800 rešenja iz oblasti digitalne transformacije i 30 iz oblasti veštačke inteligencije.

Programom su obuhvaćene 23 različite industrije, a trenutno se proces digitalizacije obavlja u 92 grada.

Godišnji prihod koji su zajedno ostvarile kompanije koje su realizovale projekat digitalne transformacije iznosi oko 272 miliona evra i one zapošljavaju više od 3.600 radnika.

Planovi CDT za narednu godinu su razvoj rešenja veštačke intelgijencije za sektor turizma, regionalno širenje, proširenje baze sertifikovanih konsultanata, osnivanje sertifikacionog tela u okviru PKS, povezivanje IT sektora sa tradicionlanim industrijama, kao i podrška razvoju start-up eko sistema.