4. april 2025 09:37

Srpska: Godišnjica ubistva srpskih policajaca u BiH

Izvor: TANJUG

podeli vest

Srpska: Godišnjica ubistva srpskih policajaca u BiH

Foto: Shutterstock.com/gerd-harder

ISTOČNO SARAJEVO - Na današnji dan pre 33 godine muslimanske paravojne formacije "Zelene beretke" mučki su ubile srpskog policajca Peru Petrovića u Policijskoj stanici Novo Sarajevo, a u policijskoj školi na Vracama Mileta Lizdeka iz Mokrog (32) i Milorada Pupića (29) iz Zenice.

U napadu na tadašnju Školu MUP-a na Vracama 4. aprila 1992. godine ranjeni su Duško Jević, Miodrag Repija i Risto Lubura. Prethodno je 3. aprila 1992. godine poginuo srpski policajac Drago Ninković u Derventi.

Peti april je datum kada su Srbi shvatili da je rat u BiH neizbežan – tog dana, u skladu sa dogovorom političkog i policijskog rukovodstva takozvane republike BiH, Školu MUP-a na Vracama trebalo je da preuzme srpska specijalna jedinica već podeljenog MUP-a, podseća Srna.

Međutim, dogovor je izigran, a srpske pripadnike je dočekala paljba naoružanih kursista, uglavnom muslimana i Hrvata.

Prema svedočenju tadašnjeg načelnika Škole MUP-a Mlađena Mandića, za politički dogovor o podeli MUP-a i da škola na Vracama pripada srpskoj policiji znalo se i mesec ranije, što je bilo dovoljno da se muslimanski i hrvatski kadar pripremi da ga izigra.

U noći uoči napada direktor Škole Husein Balić obavestio je Mandića o navodnom kretanju naoružanih lica oko objekata i tada je shvatio da je spremna zamka, a tokom obilaska kruga škole vidio je rovove, što je potvrdilo njegovo mišljenje.

Žrtve napada, Srbi, pripadnici specijalne jedinice Milorad Pupić i Mile Lizdek, ubijeni su snajperskim hicima sa obližnjeg Šanca.

U policijskoj stanici u Sarajevu 4. aprila mučki je ubijen policajac Pero Petrović. Njega su uhapsile muslimanske paravojne policijske snage u tadašnjem MUP-u Sarajevo i odvele ga u stanicu Novo Sarajevo, gde je ubijen.

Pero Petrović posthumno je odlikovan Medaljom zasluga za narod.

Istog dana u napadu muslimanskih paravojnih formacija na Policijsku školu na Vracama ubijeni su Lizdek i Pupić, ranjeni Jević, Repija i Lubura, a povređen Milorad Marić.

Lizdek i Pupić posthumno su odlikovani Ordenom Miloša Obilića.

Uoči 4. aprila – Dana policije Republike Srpske, Skupština Srpske Republike BiH donela je i proglasila Ustav i Zakon o unutrašnjim poslovima, čime su stvorene formalnopravne pretpostavke za rad Ministarstva unutrašnjih poslova tadašnje Srpske Republike BiH, danas MUP-a Republike Srpske.

Prema postignutim dogovorima sa političkim strukturama u federalnom Sarajevu, trebalo da se MUP takozvane republike BiH mirno podeli, i to tako da dio muslimanskog MUP-a ostane u zgradi Federalnog MUP-a, hrvatski da se izmesti u prostorije Centra službi bezbednosti Sarajevo, a za sedište srpskog dijela određene su prostorije Škole MUP-a na Vracama.

Prema tom dogovoru, deo srpskog kadra angažovanog u Specijalnoj policiji iz Krtelja, gde im je bilo sedište, uputio se na Vraca, ali su naišli na oružani otpor zaposlenih koji su i kadete angažovali da, rekli su tada, "brane školu".

Ukupno 36 pripadnika specijalne jedinice srpskog MUP-a, predvođeni komandantom tadašnje srpske specijalne policije Milenkom Karišikom, 5. aprila krenuli su iz baze u Krteljima da preuzmu Školu na Vracama i tom prilikom ih je napalo oko 180 pripadnika "Zelenih beretki".

Nakon što su srpski specijalci zauzeli objekte unutar Škole MUP-a na Vracama, predalo se oko 180 nesrpskih specijalaca, koji su iza sebe ostavili tačno 180 pušaka sa duplim, selotejpom zalepljenim okvirima na svom oružju, što je jasno pokazalo njihove zločinačke namere.

U Sarajevu ovaj događaj obeležavaju kao "dan odbrane policijske akademije", dok se u Republici Srpskoj 4. april slavi kao Dan policije. Za odbranu Republike Srpske život su dala 782 pripadnika MUP-a.

U izveštaju Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine navodi se da oružani sukob nije počeo vojnim operacijama, već nizom atentata koje su počinili obični kriminalci koje je SDA angažovala i naoružala.