11. maj 2023 10:09

Poslanica u Bundestagu: Crna Gora bi mogla da povuče priznanje nezavisnosti Kosova nakon ulaska u EU

Izvor: TANJUG

podeli vest

Poslanica u Bundestagu: Crna Gora bi mogla da povuče priznanje nezavisnosti Kosova nakon ulaska u EU

Foto: Shutterstock.com/Juergen Nowak, ilustracija

PODGORICA - Poslanica Levice u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić kaže da ne veruje da bi Crna Gora skorije mogla da povuče priznanje kosovske nezavisnosti, ali ne isključuje mogućnnost da bi to moglo biti učinjeno nakon što postane članica EU.

Nastić je u opširnom intervjuu za podgoričku Adria tv. rekla da bi povlačenje priznanja kosovske nezavisnosti Crnoj Gori stvorilo prepreke na putu ka EU.

"Moram da priznam da ne verujem da će Crna Gora povući svoje priznanje Kosova u predstojećoj budućnosti. Kao član NATO i kandidat za ulazak u EU sa velikom šansom da postane član EU, povlačenje priznanja stvorilo bi prepreke na tom putu. Ovo je nedavno potvrdio i novoizabrani predsednik (Jakov) Milatović. Povlačenje priznanja nakon ulaska u EU je moguće. Ipak, mnoge EU zemlje, uključujući Španiju, Grčku, Rumuniju, Kipar i Slovačku još uvek ne priznaju Kosovo. Što se tiče promene stava Crne Gore po ovom pitanju nakon ulaska u EU, samo mogu da nagađam", rekla je Nastić.

Na pitanje može li se dogoditi da Nemačka u budućnosti promeni stav po pitanju kosovske nezavisnosti i povuče priznanje, Nastić kaže da ne misli da će nemačka vlada promeniti svoj stav o tome u skorije vreme.

"Ne mislim da će nemačka vlada promijeniti svoj stav o Kosovu u skorije vreme. Ipak, trenutna vlast, pod vođstvom ministarke spoljnih poslova, zelene Berbokove, prati tradiciju prošle crveno-zelene vlade pod Gerhardom Šrederom i ministrom spoljnih poslova Jožefom Fišerom, koji su podržali nelegalno bombardovanje Jugoslavije od strane NATO. Do ovoga dana, političari koji pripadaju zelenima, kroz SDP, HDU i S SD tvrde da je srpska strana počinila genocid na Kosovu i to bez ikakvih dokaza. Takođe, veoma je sramotno da sam, kako su mi kazali, ja bila prvi nemački političar koji je učestvovao na komemoraciji godišnjice NATO bombardovanja u Somboru prošle godine. Ovo naglašava koliko je malo verovatno da će sadašnja vlast promijeniti svoj pravac kretanja", kaže Nastić.

Činjenica je, ističe, da je zapadnjačka „zajednica vrednosti kreirala veštačku državu Kosovo koja je obeležena korupcijom, kriminalom, disfunkcionalnošću i emigracijom".

"Do današnjeg dana, oni nisu poslali vojnike kao deo Misije KFOR-a dok se istovremeno pridržavaju navodne sigurnosti države. Tokom moje skorašnje posete Kosovu, morala sam da budem u pratnji dvojice naoružanih policajaca. Ovo dosta govori o navodnoj bezbednosti na Kosovu", rekla je.

Ponosna je, kaže, što su bivša SDS Parlamentarna grupa i trenutna leva Parlamentarna grupa jednoglasno glasale i kao jedina grupa u nemačkom Saveznom veću protiv NATO napada na Jugoslaviju kao i protiv slanja oružanih snaga Nemačke na Kosovo*.

Ističe da "kršenje međunarodnih zakona i isporuka oružja nikada nisu doprinele razrešenju konflikta, ni na Kosovu, ni u Jemenu, ni u Ukrajini".

Upitana kakavi su njeni stavovi o Otvorenom Balkanu, Nastić kaže da pozdravlja ukidanje graničnih kontrola, što je u skaldu sa slobodom kretanja i putovanja kao i jačanje kulturne i društvene saradnje među zemljama, ali je, dodaje, veoma sam skeptična po pitanju ideje o slobodnom kretanju robe, usluga i kapitala.