23. septembar 2024 13:49

Branko Stamatović: Od početka godine 77 mlađih od 30 godina stradalo u saobraćajnim nezgodama

Izvor: TANJUG

podeli vest

Branko Stamatović: Od početka godine 77 mlađih od 30 godina stradalo u saobraćajnim nezgodama

Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

BEOGRAD - Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović rekao je danas da je ove godine čak 77 osoba mlađih od 30 godina izgubilo život u saobraćajnim nezgodama i da je prekoračenje ograničenja brzine glavni uzrok.

Okolnosti pod kojima mladi u saobraćaju stradaju su razlog zbog kojeg ABS sprovodi kampanju "Uspori, život te čeka".

Stamatović je naveo da je, statistički gledano, u nezgodama čiji je uzrok prekoračenje brzine, svaka druga osoba izgubila život.

"Brzina kretanja vozila je ono što je jedan od najvećih problema. Upravo zbog toga koristićemo priliku i da govorimo o važnosti vezivanja sigurnosnog pojasa i upravo to je razlog zbog čega smo se odlučili da pokrenem ovu kampanju. Ono što beležimo ove godine jeste povećano stradanje mladih osoba u saobraćajnim nezgodama i to je razlog zašto ovu kampanju usmeravamo i ka mladima i mladim vozačima", rekao je Stamatović.

Cilj kampanje je da se kroz edukaciju i praktične vežbe ukaže na važnost i značaj bezbednog ponašanja u saobraćaju.

"Postoji razlog zašto je 50 kilometara na čas ograničenje brzine u naselju - zbog toga što se tu pojavljuju i pešaci. Velika je frekvencija saobraćaja i neophodne da svima skrenem pažnju na to da poštuju saobraćajne propise. Naša poruka je da brzinu ostave za (karting) stazu, a u javnom saobraćaju da poštuju saobraćajne propise - na prvom mestu brzinu kretanja. Naravno apelujemo na sve da je vezivanje sigurnosnog pojasa obavezno, kako na prednjem, tako i na zadnjem sedištu", istakao je Stamatović.

U fokusu kampanje "Uspori, život te čeka" su mladi vozači koji poseduju probnu vozačku dozvolu.

Srpski automobilista Dušan Borković promoter je kampanje, a danas se našao i u ulozi edukatora, sa glavnim zadatkom da mladima predoči sa kakvim se posledicama mogu suočiti ukoliko voze agresivno.

On je istakao da se mladi vozači, u želji za dokazivanjem, najčešće odluče da voze brzo, a takva vožnja neretko ima tragičan ishod.

Od kucijalne važnosti za bezbednost svih učesnika u saobraćaju je, ističe Borković, poštovanje propisa i pravila.

Kako je rekao mladim vozačima je objasnio i zašto je brzina kretanja vozila u zonama škola i vrtića ograničena na 30 kilometara na sat, naglašavajući da mladi danas voze dobre automobile i zato su često u zabludi da mogu pravovremeno da zakoče pri brzini koja je veća od dozvoljene.

"Idete 80 km, oni misle da se pri toj brzini automobil zaustavlja nakon trideset i nešto metara, a to su testovi... A dobro šta ćemo sa tim dok ste videli dete, dok je to dete krenulo da pretrčava i dok impuls mozga stigne do noge, proći će vam sekunde, vi niste profesionalac, ne možete da kočite levom nogom i tu ste već prešli 30 metara, dok stisnete kočnicu, još 30 metara, dok se zautavite, vi ste prešli već 100 m i tako neko dete može da strada", rekao je Borković.

Naveo je da je saobraćaj opasan, ali da svima treba da bude glavni cilj bezbednost što direktno može uticati na smanjenje broja incidenata na putevima.

"Saobraćaj je jako složen, ali druge strane jako jednostavan- ukoliko ga poštujete, ukoliko imate ispravan automobil, ukoliko, normalno, ne konzumirate alkohol i ne koristite mobilni telefon, vezani ste i ukoliko poštujete sam saobraćaj i brzinu saobraćaja i saobraćajne znake, ne postoji šansa da se nešto desi", rekao je Borković.

Kampanja "Uspori, život te čeka" će u narednim danima biti realizovana i u Kuli, Jagodini i Čačku.