Epidemiolog Begović Vuksanović: Apel građanima da se testiraju na HIV virus
1. decembar 10:57
26. april 2023 14:47
podeli vest
BEOGRAD - Poglavar SPC patrijarh Porfirije, muftija Islamske zajednice Mevlud Dudić i nadbiskup beogradski i metropolit Ladislav Nemet, danas su, sa direktorom za Upravu za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Vladimirom Roganovićem, potpisali ugovore o dodeljivanju stipendija za studente visokih teoloških ustanova Patrijarh Porfirije je u obraćanju rekao da je univerzitet, ako ne najvažnija, onda sigurno jedna od najvažnijih institucija u svakom društvu i u svakoj državi, zato što je to mesto gde stiču potrebna znanja oni koji će zauzimati najvažnije funkcije u društvu i državi.
Kako je istakao, univerzitet nije mesto gde se stiču samo spoljašnja znanja, već je to i mesto gde se oblikuje etos, unutrašnja etička i moralna dimenzija onoga koji se obučava na univerzitetu, i da to još više vredi za studente bogoslovskih fakulteta svih vera.
"Na bogoslovskim fakultetima, bez obzira kojoj verskoj zajednici pripadaju, podrazumeva se ono što se uči, poistovećuje sa životima onih koji studiraju. To je jedno te isto. Postoji izreka, ako hoćes da budes pravi teolog, onda se istinski moli, i ako se istinski moliš, onda si pravi teolog. To znači učiniti svoju veru svojim životom", rekao je Porfirije.
Naveo je da se ne treba čuditi što se studenti tih fakulteta svuda sabiraju i prepoznaju, jer, kako je rekao, vide jedni druge kao braću, osećaju jedni druge kao božju decu i naglašava da to je sastavni deo svih naših vera.
"Učeći se na bogoslovskim školama, imamo svoja pravila koje nikome ne namećemo. Nemamo ništa protiv toga da svako bira svoj put kako njemu odgovara, ali se podrazumeva da nama niko ništa ne može da nameće", poručio je poglavar SPC.
Muftija Islamske zajednice Mevlud Dudić rekao je da je na predstavnicima verskih zajednica najveća odgovornost, možda i najveća u državi, da ponesu odgovornost toga da budu božji namesnici na zemlji. Istakao je da je zajednički zadatak svih da pomognu u ozdravljenju društva.
"Različiti, kako nas je Bog stvorio, mi imamo mnogo više zajedničkih stvari, nego onih koje nam nisu zajedničke. Zato je od izuzetnog značaja da nas što više okupljate, a mi, muslimani, islamska zajednica, ustrajavaćemo u tome, podižemo generacije koje vole a ne mrze, generacije koje grade, a ne ruše", rekao je Dudić.
On je, u ime islamske zajednice, direktoru za Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Vladimiru Roganoviću uručio zahvalnicu za doprinost koji daje islamskoj zajednici.
Nadbiskup beogradski i mitropolit Ladislav Nemet poručio je studentima da nikada ne izgube želju i ideal koji su imali kada su počeli da studiraju.
On je zahvalio Vladi Srbije što su uvideli da nisu svi studenti iz dovoljno bogatih porodica da bi mogli da studiraju.
Direktor Uprave Vladimir Roganović rekao je da slika zajedništva, koja je poslata sa ovog skupa, jasno govori o dobim i stabilninim međuverskim odnosima u Srbiji.
"To je svedočanstvo i o međusobnom poštovanju koje je ne samo deklarativno, već duboko i iskreno. U vremenu u kojem živimo, kada svi detektuju gubitak duhovnosti za trajne vrednosti mira, dobrosusedstva i prijateljstva naša misija mora biti zajednička i smatramo je radom za opšte dobro društva", poručio je Roganović.
Dodao je da Uprava kontinuirano opredeljuje novac za stipendiranja učenika visokih teoloskih škola i da će nastaviti to da čini.
Suvodolac Ilhan, student Fakulteta za islamske studije u Novom Pazaru, kaže da će mu stipendija puno značiti i da će olakšati život njegovim roditeljima.
"Nisu svi roditelji toliko imućni da mogu priuštiti svojoj deci sve potrebne uslove tokom studiranja, tako da dobro dođe", rekao je on.
Nedžla Zukorlić je takođe studentkinja Fakulteta za islamske studije u Novom Pazaru i zahvalila je državi Srbiji na pomoći tokom studiranja.
"Smatramo da je ovo od izuzetno velike važnosti na samo zato što takva podrška puno znači, već zato što i mi kao studenti zapravo jesmo nosioci budućnosti društva", rekla je Nedžla.
Lazar Marjanović, koji studira četvrtu godinu pravoslavnog Bogoslovskog fakulteta, kaže da se dobitkom stipendije osetio članom akademske zajednice.
"Osetili smo se prihvaćeno. Govori vođa verskih zajednica pokazali su nam da ne mogu bez nas. Crkve i verske zajednice pokazale su da se interesuju, ne samo za nas, već i za buduće generacije koje dolaze", rekao je Marjanović.
Stipendiju je dobilo ukupno 75 studenata i dobijaće propisani iznos stipendija za fakultetsku 2022./23. godinu.
Stipendiju je dobilo 35 studenata Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, 12 studenata Visoke škole SPC za umetnost i konzervaciju, šest studenata Pravoslovnog bogoslovskog fakulteta "Sveti Vasilije Ostroški", 21 student Fakulteta islamskih nauka u Novom Pazaru i jedan student katoličkog Bogoslovskog fakulteta.
Stipendije su dodeljene studentima osnovnih, master i doktorskih studija koji su ispunili propisane kriterijume.
Za studente osnovnih studija stipendije su dodeljene studentima druge, treće i četvrte godine koji nisu gubili godinu, položili sve ispite iz prethodnih godina i postigli najmanju prosečnu ocenu svih položenih ispita 8,75.
Što se tiče master doktorskih studija, one su dodeljivane onima koji su tokom osnovnih studija ostvarili prosek ocena od najmanje devet.
1. decembar 10:57
1. decembar 10:50
1. decembar 10:10
1. decembar 09:40
1. decembar 11:04
1. decembar 10:28
1. decembar 06:44
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
1. decembar 08:31
1. decembar 07:48
30. novembar 22:26
1. decembar 06:28
1. decembar 04:40
30. novembar 21:33
30. novembar 15:46
29. novembar 12:50
28. novembar 21:23
28. novembar 08:46