Dačić: Uhapšena dva lica u pokušaju da zakopaju torbu sa oružjem, za trećim se traga
6. novembar 20:03
22. jul 2024 13:46
podeli vest
BEOGRAD - Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je danas da to što će na Olimpijskim igrama u Parizu prvi put u istoriji učestvovati isti broj muških i ženskih takmičara šalje snažnu poruku da svaka osoba od najranijeg uzrasta zaslužuje priliku da se bavi sportom i trenira i poručila da je potrebno podsticati razvoj i promociju devojčica i žena u sportu.
Janković je rekla da jednak broj muških i ženskih takmičara na OI predstavlja veliki korak u postizanju ravnopravnosti sportista i sportistkinja i da svi zaslužuju priliku da se bave sportom bez obzira na pol, zdravstveno ili imovno stanje, poreklo, izgled ili neko drugo lično svojstvo, navodi se u saopštenju Poverenice.
Janković je nedavno uputila preporuke mera Ministarstvu sporta u cilju stvaranja podsticajnijih uslova za devojčice i žene u sportu.
U preporuci se, između ostalog, navodi da bi Ministarstvo sporta prilikom pripreme predloga novog strateškog dokumenta za razvoj sporta trebalo da poseban deo posveti razvoju ženskog sporta i njegovoj promociji na svim nivoima, kao i da se prilikom kreiranja mera i aktivnosti planiraju dodatna sredstva za ulaganje u ženski sport.
"Sportiskinje ostvaruju izvanredne rezultate, ali na putu do najviših priznanja se suočavaju sa mnogim preprekama, nejednakim šansama, pa i diskriminacijom i rodno zasnovanim nasiljem", rekla je Janković.
Janković je navela da je prema podacima iz istraživanja 14 odsto predsednica sportskih saveza, svega 17 odsto žena je u upravnim odborima, a 20 odsto u nadzornim odborima.
Ona je ukazala i da prema istraživanjima manje od četiri odsto žena redovno vežba, a da je tek 14 odsto mladih fizički aktivno.
Od svih trenera u Srbiji, 95 odsto su muškarci, dok 55 odsto sportskih saveza nema nijednu zaposlenu ženu trenera.
Pored toga, 11 nacionalnih saveza nema takmičenje za žene, nijedan sport nije imao kampanju za podizanje svesti usmerene na žene niti ima ljudske resurse o rodno zasnovanom i seksualnom nasilju.
Zanemarljiv je i broj sportskih saveza koji se finansiraju iz budžeta i koji imaju akcioni plan za sprečavanje i suzbijanje rodno zasnovanog nasilja u sportu.
U saopštenju se navodi da iako je sportistkinja sa profesionalnim ugovorom gotovo pet puta manje nego sportista, žene imaju veliki potencijal u sportu što pokazuje i podatak da je 44 odsto žena među zaslužnim sportistima koji su osvojili medalje na svetskim i evropskim prvenstvima.
Podseća se da je na Olimpijskim igrama u Tokiju Srbiju predstavljalo više žena nego muškaraca i osvojile su četiri medalje od ukupno devet.
Pre toga, od devet medalja iz Atlante, Sidneja i Atine četiri su donele naše sportiskinje, a šest od 15 osvojenih u Pekingu, Londonu i Riju, podseća Janković i izražava nadu da će predstojeće igre doneti nove rekorde svim našim sportistima i sportiskinjama i dati im dodatni podsticaj da i dalje uspešno i na najlepši način predstavljaju svoju zemlju, kao i da budu uzor deci i mladima.
6. novembar 20:03
6. novembar 19:41
6. novembar 19:30
6. novembar 15:56
6. novembar 20:34
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
6. novembar 17:06
6. novembar 16:52
6. novembar 14:35