Snežana Vuković: Prošle godine 514 prijava vršnjačkog nasilja u školama, ove 114
7. novembar 18:39
29. avgust 2024 15:57
podeli vest
BEOGRAD - Analitičar Ivan Miletić ocenio je posetu predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji kao veoma ozbiljnu i naglasio da će se njeni ogromni rezultati na brojnim poljima - od ekonomskih do pregovaračkih vezano za Kosovo i Metohiju, videti u punom kapacitetu u narednim godinama.
"Ovo je vrlo ozbiljna, ozbiljna poseta. Vrlo jasno pozicioniranje Srbije gde se nalazi i vrlo jasna podrška Francuske, onoj spojnopolitičkoj politici koju Srbija vodi", rekao je Miletić za Tanjug.
Prema njegovim rečima, sporazumi će biti u rangu Aukusa koji je Australija potpisala sa Amerikom.
"To je u tom rangu, imate avione najsavremenije vojne, imate nuklearnu tehnologiju, imate 5G", naveo je Miletić.
"Biće to vrlo jasno pozicioniranje koje će Srbiji dosta pomoći i dati ogromne rezultate u narednim godinama. Nakon pet godina ćemo moći da kažemo bilo je super što je sve to potpisano. Rezultati i ekonomski i finansijski i politički i spoljno-politički će se realizovati uključujući i dobru poziciju vezanu za pregovore Kosova i Metohije", rekao je Miletić.
Miletić smatra da su za njega od svih tema o kojima će se razgovarati - od atomske enegije, struje, metroa, 5G mreže najvažniji rafali, "jer je avioindustrija komponenta koja spaja i telekomunikacije, i veštačku inteligenciju i nuklearnu energiju".
Vazduholovna industrija je, dodaje, napravljena tako da je nosilac glavnih kadrova, koji su rasadnici za dalje.
Važno je, kako kaže, i to što su Rafali o kojima se razgovora novi a ne polovni, jer time u startu dobija najnovija tehnologija i što je najvažnije planiranje za narednih 50 godina.
"Pre nego što rafali dođu, planirate i koji će kadrovi da rade, i kako će da se školuju. I šta će biti ako kadrovi odu iz sistema. Planiranje je ono najbitnije. Ako se to dobro sklopi, to je odlično", rekao je on i dodao da Srbija već duže vreme gradi stepenice ka tim avionima.
Kaže kada rafali uđu, postavite centar i održavanja tih aviona u regionu.
"To će pomoći u integraciji Srbije unutar EU, jer postajete taj mali hab koji je do skoro bila Rumunija", rekao je on i dodao da će hrvatski rafali, koji su polovni morati negde da se remontuju, moraće da kupuju negde rezervne delove.
"Ako Francuska napravi svoj centralni hab ovde, a slučajno nisu uzeli ni aerodrom, Srbija će dobiti tu prednost kao zemlja koja nije članica NATO pakta, ali koja unutar EU i sistema bezbednosti EU doprinosi opštem sistemu bezbednosti cele Jugoistočne Evrope", naglasio je Miletić.
Dodao je da će i Grčka nabaviti Rafale.
"Zato uzimamo najsavremenije avione, školovaćemo ljude, postaćemo logistički centar i omogućiti da ostale okolne zemlje koje imaju rafale dolaze ovde i da uz sve zaradimo i novac", kazao je on.
Srbija će, kako kaže u budućnosti imati komparativne prednosti a to je ono o čemu se govori šta mi donosimo Evropi.
"Do sada su političari stalno pričali, mi ćemo od Evrope da dobijemo novac, sredstva, kao da smo neko sirotinja. Ali sad već pričamo i o tome čime doprinosimo i time dobijamo komplentno drugačiju pregovaračku poziciju koju možemo da koristimo da definišemo svoje nacionalne interese.
7. novembar 18:39
7. novembar 18:06
7. novembar 17:41
7. novembar 17:39
7. novembar 13:09
7. novembar 12:43
7. novembar 12:40
7. novembar 18:06
7. novembar 17:39
7. novembar 16:29
7. novembar 18:41
7. novembar 18:38
7. novembar 18:24
7. novembar 14:35
7. novembar 10:01
7. novembar 08:45
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
7. novembar 10:32
7. novembar 05:30
6. novembar 17:06