15. septembar 2024 21:47
Vučević: Srbija će učiniti sve da zaštiti živote Srba na Kosovu i Metohiji
podeli vest
NOVI SAD - Svečana akademija povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave održana je večeras u Novom Sadu, a premijer Miloš Vučević poručio je da izazovi sa kojima se srpski narod suočava danas nisu ništa manje opasni od onih sa kojima su se suočavali naši preci.
Svečanosti su prisustvovali predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i patrijarh SPC Porfirije, predsednica Skupštine Ana Brnabić, srpski član predsedništva BiH Željka Cvijanović kao i drugi predstavnici državnog i političkog vrha.
Vučević je poručio da će Srbija učiniti sve da zaštiti živote Srba na Kosovu i Metohiji i da patnja srpskog naroda na KiM izazvana terorom prištinskog režima opominje da moramo biti dostojni ideala za koje smo se vekovima borili.
"Uskraćivanje prava na postojanje i opstanak, selektivno i bespravno zatvaranje naših sunarodnika, svakodnevno svedoči o bezumlju privremenih prištinskih institucija. Srbija nikada neće prihvatiti jednostrane i provokativne poteze (Aljbina) Kurtija i učiniće da živote naših građana zaštiti, čuvajući Srbiju i sve građane Srbije", rekao je Vučević na Svečanoj akademiji povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave održava se u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Dodao je da patnje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, izazvane terorom prištinskog režima danas opominju da moramo biti dostojni ideala za koje smo se vekovima borili.
Vučević je naglasio da su kada je vođena bitka na Kajmakčalanu u septembru 1916. godine, kada je prva srpska armija, uz velike gubitke, uspela da zauzme vrh Svetog Ilije, na visini od 2.524 metra nadmorske visine vojni stratezi zemalja centralnih sila su smatrali da se pod borbom ovaj vrh ne može zauzeti.
"Napravili su jednu grešku, jedan zaključak u tome je bio pogrešan, a to je da nisu računali na faktor srpske vojske i njene ključne odlike, a to su bili moral i vera. Vera da je sloboda iznad svih nas, vera da smo zavetovani Srbiji", rekao je Vučević.
On je dodao da je simbol te pobede i vaskrsenja bila je srpska zastava.
"Ona je bila kao što je krst simbol raspeća i vaskrsenja. Hiljadama vojnika, oči su bile uprte u to sveto parče tkanine. Ona je bila simbol države i slobode. Nepokolebljiva volja i naša sveta trobojka su bili suštinski pokretači delanja svakako jedne od najslavnijih generacija naše nacije. Huk njihovog juriša, topot konjice i rika topova i danas se kroz šibanje vetra čuje na Kajmakčalanu, na našoj Golgoti", rekao je Vučević.
Čuvajući Srbiju i sve građane Srbije nizom mera koje je najavio predsednik Aleksandar Vučić nastaviće se borba za očuvanje Kosova i Metohije, očuvanje Srba na Kosovu i Metohiji, poštovanje prava i očuvanje mira, poručio je premijer Vučević.
Patrijarh srpski Porfirije rekao je da jedinstvo nasušna potreba svetosavskog roda, poručujući da sloga, jedinstvo i mir moraju biti sačuvani.
"Zato je danas višestruko korisno da podsetimo sebe i sve naše sunarodnike, ne samo u Srbiji i Srpskoj, nego i u svim našim ovozemaljskim postojbinama, gde god da živimo, da žive da od našeg jedinstva u dobru, ljubavi, pravdi, istini i veri u Hrista zavisi sva naša sreća i svi naši uspesi, lični i zajednički. Zbog toga moramo čuvati jedinstvo kao najveću svetinju, zavet koji smo primili od predanja, blagoslov koji treba da predamo potomcima", poručio je patrijarh srpski.
Patrijarh je naglasio da su jedinstvo i sloboda zlatne niti od kojih je istkana srpska zastava.
"Ona kao odlika našeg identiteta sabira u sebi naše celokupno nasleđe. Kao takva, ona predstavlja svojevrsnu tapiju srpskog naroda, gde god da živi, ali i njegovu ličnu kartu svuda u svetu i pred čitavim svetom", rekao je patrijarh Porfirije.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je tokom svečane akademije u Novom Sadu poručio da je pre pet godina odlučeno da se 15. septembar vrati kao praznik i da je za to najzaslužniji predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Obeležavan je u Kraljevini Jugoslaviji kao Dan vojske, a komunistička vlast ga je izbrisala, kao da nije ni postojao. I to govori o tome kako se tretirao naš narod u to vreme", rekao je Dodik.
Istakao je da je propuštena istorijska prilika kada su posle Prvog svetskog rata 42 od 54 sreza u Bosni i Hercegovini tražila prisajedinjenje Srbiji, a krenulo se u formiranje Jugoslavije.
On je istakao da su Srbi i Srbija, koji su se uvek borili za slobodu, na kraju 20. veka bili satanizovani.
"Izgubili smo odličan tajming, ali se Srbija vraća i srpski narod se vraća sebi. Danas, kada pogledam šta smo ostavili iza sebe u poslednjih nekoliko decenija, moram da kažem definitivnu istinu koju mnogi ne žele da slušaju, a to je da su Srbi u ovaj vek ušli sa dve države – Republikom Srpskom i Srbijom i da snagu našeg naroda u Crnoj Gori vraćamo", poručio je Dodik.
Srbija i Republika Srpska danas obeležavaju zajednički praznik - Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji je ustanovljen na godišnjicu proboja Solunskog fronta, 15. septembra 1918. godine.
Organizatori svečanosti su odbori za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlada Republike Srbije i Republike Srpske.
Zaključkom Vlade Srbije od 11. septembra 2020. godine, dan proboja Solunskog fronta, 15. septembar, obeležava se kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a istovetnu odluku dan ranije donela je Vlada Republike Srpske.
Praznik je prvi put svečano proslavljen 2021. godine i to u Beogradu na Savskom trgu, kod spomenika Stefanu Nemanji, 2022. godine u Bijeljini.