23. decembar 2024 15:35
Na Zlatiboru počeo dvodnevni skup o bezbednostu dece u saobraćaju, u organizaciji ABS
podeli vest
![Na Zlatiboru počeo dvodnevni skup o bezbednostu dece u saobraćaju, u organizaciji ABS](/data/images/2024-12-23/196354_zlatibor-abs-saobracaj_f.jpg)
Foto: TANJUG/TANJUG VIDEO
ZLATIBOR - Na Zlatiboru je danas počeo dvodnevni stručni skup sa zdravstvenim radnicima na kome se razgovara o njihovom uključivanju u povećanje bezbednosti dece kao putnika u saobraćaju, pre svega u korišćenju dečijih sedišta od najranijeg doba.
Na skupu, koji je organizovala Agencija za bezbednost saobraćaja, prisutno je više od 100 patronažnih sestara, a kako je za Tanjug rekao v.d. direktora Agencije Branko Stamatović one su veoma značajne kako bi pri otpustu beba iz porodilišta mogle da prenesu znanja i poruke o važnosti bezbednog učešća u saobraćaju i prevoza dece u automobilima.
"Roditelji imaju poverenje u zdravstvene radnike, a mi njima želimo da pokažemo kako se deca pravilno prevoze u automobilu", rekao je Stamatović.
On je naveo da se sve aktivnosti koje Agencija za bezbednost saobraćaja radi jesu u skladu sa Nacionalnom strategijom o bezbednosti saobraćaja, čija je vizija da do 2030. godine nijedno dete ne izgubi život u saobraćaju, a da je uz promociju i podelu 15.000 dečijih sedišta godišnje, za 10 godina upotreba sedišta sa 30 odsto porasla na 70 odsto.
"Neophodno je da se svi uključe, roditelji da svojim primerom pokažu deci kako da budu bezbedna, kod dece je izuzetno važno da se od prvog dana prevoze na pravilan način jer će tako jedino steći pozitivnu naviku kako o prevoženju u auto sedištu tako i kasnije o važnosti vezivanja sigurnosnog pojasa, a samim tim i steći pozitivne navike o ponašanju u saobraćaju", kazao je Stamatović.
On je apelovao na sve one koji prevoze decu da ih prevoze u odgovarajućem sedištu jer je ono "zagrljaj koji život znači" i da se deca prevoze do 12 godine na zadnjoj klupi.
"Sedište služi da smanji posledice saobraćajne nezgode. Svima želimo da koriste dečija sedišta i da im zapravo nikada ne zatrebaju", zaključio je Stamatović.
Partneri na ovom projektu su Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" i Institut za javno zdravlje Vojvodine, a prema rečima Mirjane Štrbac iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine statistika u Srbiji je poražavajuća kada je reč o broju poginule dece u saobraćaju.
"A još više kada je reč o znanju o upotrebi bezbednosnih sistema u kolima. Ljudi to gledaju kao namet i da ih policija ne bi kaznila, a ne shvataju da je to privilegija", rekla je ona.
Dodaje da je oroman procenat hospitalizvane dece gde je spoljni uzorok saobraćajna nezgoda.
"Ono što smo prepoznali je da zdravstveni radnici imaju veliki autoritet i da roditelji mogu dobiti korisne savete od njih. Ovaj skup je kruna naših pokušaja da uvedemo zdravstveni sistem, jer je opterećenje populacije što se tiče saobraajnih nezgoda veliko. Zdravstveni radnici će sa ovog skupa izaći sa velikim znanjem i biti naša armija koja će širiti znanje roditeljima", navela je Štrbac.