9. decembar 2022 11:52

Siniša Ljepojević: Teško izvodljivo vraćanje srpskih bezbednosnih snaga na KiM

Izvor: TANJUG

podeli vest

Siniša Ljepojević: Teško izvodljivo vraćanje srpskih bezbednosnih snaga na KiM

Foto: TANJUG/JAROSLAV PAP, arhiva

BEOGRAD - Spoljnopolitički komentator Siniša Ljepojević ocenio je danas da je teško izvodljivo vraćanje 1000 pripadnika srpskih bezbednosnih snaga na KiM iako tu moguchnost predviđa Rezolucija 1244.

"Mislim da je teško izvodljivo, jer postoje Briselski sporazumi iz 2013. godine i posle toga potpisano je još nekoliko sporazuma gde je Srbija nažalost prihvatila određene uslove i povukla je sve svoje institucije sa celog Kosova, pa i sa severa Kosova", ocenio je Ljepojević gostujuchi na Televiziji K1.

Dodao je da to nije nemoguće, ali da bi bilo vrlo komplikovano i da bi mnoge stvari morale da se urade.

"Vratiti institucije koje su ukinute je vrlo teško. Meni nije ništa jasno šta se tu dešava. Vlada Albanaca u Prištini ima potrebu da stalno dokazuje svoju državnost i njima ovakve tenzije odgovaraju. Oni misle da time potvrđuju da su kakva-takva država. Nije mi jasno šta bi mogla Srbija tu da uradi u institucionalnom smislu. Srbiji su vezane ruke u velikoj meri", smatra Ljepojević.

On je prokomentarisao i potencijalni odgovor Srbije.

"Šta može Srbija da uradi? Srbija može da kaže da je došla u situaciju da povuče svoju saglasnost na dosadašnje sporazume i da jednostavno više ne učestvuje u bilo kakvim političkim procesima koji obezbeđuju korak dalje u stvaranju državnosti Kosova. Pitanje Kosova nije samo pitanje Srbije, nego je i međunarodno pitanje", istakao je on.

Dodaje da postoje zemlje u EU koje su važne, kao što su Nemačka i Francuska koja je prva priznala nezavisnost Kosova.

"Naravno tu je i Amerika čiji je to projekat. Međutim, postoji još jedan nivo, a to je da je Kosovo od početka deo šire geopolitičke igre i ta igra još nije završena, a u toj situaciji je važno šta kažu i drugi ključni igrači. Tu su Rusija i Kina koja je član Saveta bezbednosti čiju ulogu ne treba podceniti, a koja je veoma zainteresovana za taj prostor s obzirom na koridore iz Grčke koji idu prema Evropi preko Srbije. To su istovremeno igrači sa kojima se uslovno rečeno trguje ", objasnio je Ljepojević.

Ocenjuje da je odlučnost Srba na Kosovu jedina nada za Srbiju.

"Odlučnost Srba koji žive na Kosovu je u stvari jedini problem za Albance i Zapad, a jedina nada i za Srbiju. Ti ljudi su veoma odlučni i izdržali su 20 godina terora i to je jedna istinska odlučnost. To bi trebalo da se zna i da se podrži nekim instrumentalnim potezima. Kosovo je američki projekat i gotovo da ništa ne može da se uradi sa albanske strane bez Amerike", navodi on.

Što se stiče sadašnje EU ova situacija im ne privlači pažnju, smatra.

"Mnogo ima političke gimnastike koja nema nikakav rezultat, a kupuje političko vreme. Nemačka nema tu moć kao ranije. Pretnja pripadnicima bezbednosnih snaga može da pomogne, ali ništa ozbiljnije od ovoga ne mogu da očekujem ", rekao je Ljepojević.