15. jun 2023 14:29
Žigmanov: Treba voditi kampanje protiv govora mržnje i promovisati različitost
podeli vest
BEOGRAD - Potrebno je raditi na javnom osuđivanju govora mržnje i promovisanju različitosti, istaknuto je na panel debati održanoj danas u Beogradu uoči obeležavanja 18. juna - Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje.
Ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov rekao je da je potrebno raditi na javnim osudama, voditi kampanje protiv govora mržnje i promovisati različitosti kao bogatstva - u formalnom i neformalnom obrazovanju.
"Trebalo bi svi da se kao društvo preispitamo. Trebalo bi da se u političkom diskursu napusti posmatranje drugog kao neprijatelja, već pre kao suparnika, da se pristupa sa manje žara, a sa više racionalnosti i da se ne pribegava vređanjima", naveo je Žigmanov.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da je u našem društvu govor mržnje najčešće usmeren prema Romima i pripadnicima LGBT zajednice, prema kojima postoji i, kako kaže, najveća socijalna distanca.
"Od govora mržnje još se češće izvršava i uznemiravanje i ponižavajuće postupanje sa ciljem povrede dostojanstva. Time se stvara neprijateljsko i ponižavajuće okruženje", rekla je Janković.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoaz Žakob navela je da je govor mržnje često ukorenjen u strahu i neznaju, da je usmeren ka isključivanju i da pogađa čitavo društvo.
"Govorom mržnje degradira se kultura dijaloga. Govoriti o govoru mržnje znači i ne dozvoljavati da preraste u nešto još gore", rekla je Žakob.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu izjavio je da je Srbija je jedno od najraznolikijih društava u Evropi kada je u pitanju nacionalnost.
"Živeti zajedno može se samo uz međusobno poštovanje. Možemo definisati govor mržnje kako god želimo, ali suština je da ne diskriminišemo druge na ličnoj ili nacionalnoj osnovi. Ne mogu da budem srećan, ako je moj sused nesrećan", naveo je Bratu.
Debata je održana samo dan nakon što je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno usvojio rezoluciju 2686, kojom se međunarodna zajednica poziva da osudi govor mržnje, rasizam i ektremističke postupke.
Savet bezbednosti je objavio da govor mržnje, rasizam, ksenofobija, netolerancija, rodna diskriminacija i ekstremizam mogu da vode konfliktu. Rezolucijom se članice UN pozivaju da se odreknu pomenutih postupaka.