15. decembar 2023 11:47
Revolucionarna procedura tretmana mioma urađena po prvi put u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine
podeli vest
NOVI SAD - Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV) urađena je revolucionarna minimalno invazivna procedura tretmana mioma postupkom transvaginalne radiofrekventne ablacije mioma - "Moving shot" tehnika.
Sve tri pacijenkinje kojima je urađena procedura nakon dva sata su otpuštene sa klinike bez reza, dodatnih tegoba i sposobne da se vrate svojim redovnim životnim aktivnostima, navodi se u saopštenju UKCV.
Ova tehnika uspešno se do sada primenivala u određenim centrima u Španiji i Italiji.
"Procedura je u pravom smislu minamalno invazivna, sprovodi se tretman mioma bez reza, primenom ultrazvučno vođene radiofrekventne ablacije i sama procedura se pokazala pouzdanom, efikasnom, visoko uspešnom, ali pre svega bezbednom i komfornom", dodaje se u saopštenju.
Prepoznavši važnost procedure i njene benefite za brojne pacijentkinje sa miomima materice, Đorđe Ilić je u prethodnom periodu prošao kroz obuku za primenu ove procedure u referentnom evropskom centru u Firenci, gde je uz pomoć vodećih stručnjaka iz ove oblasti uspešno obučen i sertifikovan za sprovođenje same procedure, kao i za dalju edukaciju ginekologa u našoj sredini.
Svega nekoliko nedelja po kompletiranju obuke u inostranstvu, od strane Ilića i njegovog tima sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKCV uspešno su sprovedene prve procedure transvaginalne radiofrekventne ablacije mioma uz dalju edukaciju kadra u istom aktu.
Kako se dodaje u saopštenju, dosadašnji operativni tretman mioma podrazumevao je klasičnu operaciju ili primenu endoskopskih metoda poput histeroskopije i laparoskopije koje se uspešno više decenija sprovode na Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKCV.
Operativni tretman nosi određene rizike po pacijentkinju, diskomfor i opterećenje, kako žena i njihovog kvaliteta života, tako i zdravstvenog sistema, a neprekidni zadatak medicine kao struke i nauke je iznalaženje novih minimalno invazivnih modaliteta lečenja.
Miomi materice predstavljaju najčešće benigna ginekološka oboljenja i oni se javljaju kod više od polovine žena do pedesete godine života.
Kod nekih žena ne izazivaju tegobe, dok kod drugih mogu izazvati obilna i učestala krvarenja iz materice, bolove, infertilitet (neplodnosti) i brojne druge tegobe, a strah od postojanja i porasta ovog benignog tumora predstavlja dodatno opterećenje za većinu žena, navodi se u saopštenju UKCV.