4. januar 2023 13:51

Udruženje sudija i tužilaca poziva Ministarstvo pravde da što pre reši suštinska pitanja

Izvor: TANJUG

podeli vest

Udruženje sudija i tužilaca poziva Ministarstvo pravde da što pre reši suštinska pitanja

Foto: Shutterstock.com/Amnaj Khetsamtip, ilustracija

BEOGRD - Udruženje sudija i tužilaca Srbije (UST) ocenili su danas da su i dalje ostala nerešena i neadekvatno rešena pitanja vezana za sudijske plate i sastav i ulogu Visokog saveta sudstva (VSS), tela koje će birati i razrešavati sudije.

Udruženje poziva Ministarstvo pravde da ta suštnska pitanja što pre uzme u rešavanje, jer, kako navode, zakoni moraju da budu u interesu građana uz očuvanje srpske pravne tradicije, a ne pojedinih članova radne grupe iz redova sudija i tužilaca i njihovih ličnih intersa.

UST ukazuje i da su pozitivne ocene Venecijanske komisije date samo u pravcu manje značajnih odredbi, dok su pitanja suštinski značajna za sudstvo i dalje bez rešenja, pa tako i bez pozitivnog mišljenja, što, kako naglašavaju u saopštenju, resorno Ministarstvo svesno zanemaruje.

Venecijanska komisija je, navodi UST, u najnovijem mišljenju navela da je ispoštovan značajan deo njenih preporuka iz oktobra 2022. godine, ali da već u sledećem stavu navodi da i dalje postoje nejasnoće u vezi sa ulogom Ministarstva pravde u nadzoru određenih oblasti rada sudova, uloge predsednika sudova u kontekstu sudske uprave, ovlašćenja predsednika viših u odnosu na predsednike nižih sudova, zatim u vezi sa međusobnim odnosom između disciplinskog postupka i postupka za razrešenje sudija, kao i uloge VŠ u tim postupcima.

Prema navodima UST Venecijanska komisija je ukazala i da je nedovoljno rešeno jedno od najvažnijih pitanja, a to je sastav VŠ u smislu načina za prevazilaženje potencijalno politički homogene strukture laičkog dela VŠ - koje će činiti istaknuti pravnici, kao i pitanje na koje UST kontinuirano ukazuje, a i Venecijanska komisija sada eksplicitno podseća, a to je značaj budžetske i kadrovske autonomije pravosuđa za njegovo pravilno funkcionisanje i nezavisnost.

Navode da već godinama ističu da samo VŠ može da odgovara za efikasno, samostalno i nezavisno sudstvo.

Dodaju da Venecijanska komisija nije pozitivno ocenila aspekt materijalne nezavisnosti sudija, već je jasno navela da je u nacrtu Zakona o sudijama učinjen korak unazad jer se ne uvode nikakva merila za plate sudija.

Кomisija smatra da bi adekvatno i primereno bilo rešenje, koje je i UST godinama unazad predlagalo - da osnovica za obračun i isplatu sudijske zarade ne može biti manja od prosečne neto zarade zaposlenog u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove pre usvajanja predloga budžeta za narednu godinu.

Dodaju da još jednom žele da podsete da u procesu izrade zakona nije bilo inkluzivnosti, jer su od pet strukovnih udruženja članove u radnim grupama imala samo dva udruženja koja su učestvovala i u izdradi zakona 2009. godine, koji su doveli do i katastrofalne, propale reforme pravosuđa.

Kao svojevrstan presedan ocenjuju to što UST Srbije, Udruženje sudija prekršajnih sudova i Forum sudija, nisu imali predstavnike u radnim grupama.

"Novi zakoni o sudijama, uređenju sudova i VŠ donose se u skladu sa ustavnim amandmanima koji su usvojeni u februaru 2022. godine", naveli su iz Udruženja sudija i tužilaca Srbije.