18. januar 2024 14:13
DRI: U Srbiji postoji 141 centar za socijalni rad, resursi nedovoljni za efikasnu zaštitu
podeli vest
BEOGRAD - U Srbiji postoji 141 centar za socijalni rad, a javno dostupni podaci pokazuju da postojeći resursi nisu adekvatni da bi pružili efikasnu socijalnu i porodično-pravnu zaštitu, rečeno je danas na konferenciji za novinare u Državnoj revizorskoj instituciji (DRI).
Predsednik DRI Duško Pejović je predstavljajući izveštaj o reviziji svrsishodnosti poslovanja "Efikasnost rada centara za socijalni rad u pružanju socijalne i porodično-pravne zaštite” istakao da je ova revizija rađena zato što centri za socijalni rad predstavljaju stub sistema socijalne i porodično-pravne zaštite.
Prema njegovim rečima, uloga centara se u proteklom periodu menjala a normativi o njihovom funkcionisanju nisu u potpunosti odražavali te promene.
Revizijom su bila obuhvaćena dva nadležna ministarstva i to za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i za brigu o porodici i demografiju, kao i četiri centra za socijalni rad, u Nišu, Valjevu, Novom Bečeju i Negotinu.
Organizovani skrining raka dojke samo u četvrtini lokalnih samouprava
U Srbiji je u sprovođenju organizovanog skrininga karcinoma dojke od 2017. do 2022. godine bilo uključeno 35 zdravstvenih ustanova a skrining se nije sprovodio u tri četvrtine jedinica lokalnih samouprava, izjavio je danas predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Duško Pejović.
On je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen izveštaj o reviziji svrsishodnosti poslovanja „Sprovođenje nacionalnog programa ranog otkrivanja karcinoma dojke” objasnio da je ova revizija rađena zato što je rak dojke najčešći maligni tumor i vodeći uzrok smrti od malignih bolesti kod žena u Srbiji.
Istakao je da pošto je skrining sproveden u ograničenom broju opština, kao i budući da je obuhvat stanovništva ovim programom na republičkom nivou bio skroman, od suštinskog značaja da se skrining programi prošire na sve opštine i nadležne zdravstvene ustanove.
Naveo je da su domovi zdravlja koji su bili obuhvaćeni revizijom od 2017. do 2022. godine, mamografskim snimanjem obuhvatili do 10 odsto žena ciljne populacije, zbog prekida u radu izazvanih pandemijom kovida, opreme i propustima u organizaciji procesa.