29. april 2024 13:11

Ambasador Hil obišao radove na razminiranju aerodroma Ponikve

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ambasador Hil obišao radove na razminiranju aerodroma Ponikve

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

PONIKVE - Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil obišao je danas aerodrom Ponikve kod Užica gde je u toku razminiranje koje je finansirano iz donacija Republike Srbije, SAD-a i Republike Koreje.

“Ratovi su užasni i posledice ostaju mnogo godina, a ambasada SAD-a radi na uklanjanju ostataka. Od 2007. godine uložili smo više od 26 miliona dolara u razminiranje i pomogli da se očisti 12 miliona kvadratnih metara zemljišta i da se ono vrati onima koji ih koriste. Izuzetno je bitno da iza sebe ostavimo bezbedno zemljište za stanovništvo, ali i za ekonomski razvoj”, rekao je Hil.

Zamenik ambasadora Republike Koreje Šeokong Šin rekao je da je ponosan na ovo partnerstvo i na ono što je urađeno, ne samo po pitanju razminiranja, već i podrške žrtvama.

"Moja zemlja ulaže u razminiranje zemalja koje smatramo partnerskim i nastavićemo da to i dalje radimo, kako ove projekte, tako i infrastrukturne”, naveo je Šin.

Bivši vojni aerodrom "Ponikve" je 1999. godine više puta gađan avionskim bombama - raketama od 250 do 1.000 kg, najčešće navođenom razornom bombom BLU-109 od 2.000 libri čija meta je bila najčešće poletno-sletna staza, rezervoari za gorivo i kaponiri u kojima su bili smešteni avioni.

Do sada su sprovedena četiri projekta razminiranja i tehničkog izviđanja lokacije nakon čega su stvoreni uslovi za nesmetano odvijanje nekomercijalnog civilnog saobraćaja lakih letelica, trenutno se čisti 152.600 metara kvadratnih, a neophodno je sprovesti još tri projekta.

“Ovo je projekat čišćenja kasetnih bombi, dubine 50 centimetara. Kasetne bombe smo pronalazili pored asfaltnog puta, bile su i do samog ulaza u terminal. To ćemo osloboditi. Od donacija će zavisiti i brzina daljeg čišćenja aerodroma”, kazao je direktor Centra za razminiranje Bojan Glamočlija.

On je naveo da je nemoguće precizno reći koliko je novca potrebno, jer je svaki projekat specifičan, a aktivnosti se sprovode sa ITF Međunarodnom fondacijom za jačanje bezbednosti ljudi.

“Mi u bazi podataka imamo 150 avio-bombi, ali ona nije potpuna. U Nišu smo pronašli bombu koju nismo imali u bazi. Veoma je važno uraditi projekat po projekat, prikupiti informacije i pripremiti deminere šta mogu da očekuju”, naveo je Glamočlija.

Pomoćnik ministra za inspekcijski nadzor u Ministarstvu građevine, saobraćaja i infrastrukture Ivan Divac naveo je da je razminiranje vrlo važno kako bi se ae Aerodrom Ponkve što pre stavio u funkciju za šta je neophodno 12 miliona evra.

“Vlada Srbije je opredeljena za razvoj svih aerodrome što pokazuju investicije u razvoj aerodroma u Nišu, Kraljevu, Kruševcu, otvoren je aerodrom u Pranjanima uz pomoć SAD-a, a predviđamo rekonstrukciju “Ponikava u pet faza, za četiri su već pribavljene građevinske dozvole”, naveo je Divac.

On je podsetio da je 2021. godine ograđen aerodrom u dužini od devet kilometara, a da je razminiranje važno jer se trenutno koristi samo 1.830 od 3.080 metara piste.

Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević rekla je da stavljanje Aerodroma Ponikve u punu funkciju od velikog značaja za Zlatiborski okrug, ali i razvoj privrede, poljoprivrede, turizma i ekonomije.