2. februar 2024 10:09
Profesor Timoti Les: Postoje mnoge stvari koje bi SAD i EU mogle da urade da utiču na Prištinu
podeli vest
LONDON - Profesor Centra za geopolitiku pri univerzitetu Kembridž Timoti Les izjavio je danas da postoje mnoge stvari koje bi Sjedinjene Američke Države i Evropska unija mogle da učine kako bi izvršile pritisak na Prištinu da promeni svoje ponašanje.
On je za Tanjug objasnio da bi neke od tih stvari mogle da podrazumevaju pooštravanje mera koje su uveli prošle godine, izopštavanje ili smenu vlade, uskraćivanje podrške integraciji tzv. Kosova u međunarodne institucije poput NATO i Saveta Evrope, ili upadljivo približavanje Srbiji.
"Svaka kombincija naterala bi Kosovo da uspori", ocenio je Les.
On ističe da je pitanje da li SAD i EU to žele jer dele isti osnovni cilj - da konsoliduju nezavisnost tzv. Kosova u postojećim granicama, ali se, sa druge strane ne slažu oko taktike.
"Kosovo želi da postigne ovaj cilj odmah i brzo, bilo kojim sredstvima. SAD, Velika Britanija i Nemačka žele da učine to, a da ne isprovociraju Srbiju na radikalan korak na Kosovu ili približavanja Rusiji i Kini", rekao je Les.
Kako kaže varijabla su Srbija i Srbi na KiM jer pitanje da li Zapad preduzima korake da obuzda Prištinu u velikoj meri zavisi od toga kako će Srbi reagovati.
"Ako budu dizali buku, Zapad će odgovoriti. Ako pristanu, onda Zapad nema mnogo razloga da to učini", smatra on.
Govoreći o aktuelnoj situaciji Les kaže da namera Prištine nije da se stvari smire, bar za sada, jer je tzv. Kosovo primljeno u šengensku zonu, ima pomaka i ka članstvu u Savetu Evrope, a i, tvrdi on, Španija i Grčka postepeno prihvataju kosovsku realnost.
"A Kosovo se uspešno suočilo sa sankcijama i pritiscima da Srbima daju autonomiju u formalnim pregovorima", rekao je on.
Dodaje i da Priština sada ima novu priliku da progura svoj cilj konsolidacije nezavisnosti sticanjem međunarodnog priznanja i integracije, zbog reakcije protiv Srbije u zapadnim prestonicama nakon pucnjave u Banjskoj i decembarskih izbora.
Rezultat toga je, ističe obnovljeni napor Prištine da iskoristi svoju prednost, tako što ukida dinar, naoružava policiju u oblastima naseljenim Srbima, ali i otvoreno odbacivanje Ohridskog sporazuma od strane Aljbina Kurtija, dok političari iz Prištine nastavljaju svoju kampanju diskreditacije Srbije prikazujući je kao neprijateljsku državu, koju podržava Rusija sa "istim iredentističkim ambicijama".
Prema njegovim rečima, koliko će stvari biti nestabilne zavisi od Srba i da li će pristati na te poteze.
"To bi održalo mir, izbeglo kaznene akcije Zapada i omogućilo srpskoj ekonomiji da nastavi da napreduje, ali uz postepeni gubitak Kosova, u svemu sem u imenu. Ili će Srbi preduzeti radikalan korak da spreče ovaj ishod, na primer, uzimanjem oružja u ruke, kao što je implicirao incident u Banjskoj? To bi moglo da obezbedi srpsku kontrolu nad severnim Kosovom, ali bi bilo po cenu moguće odmazde Zapada i nemira u drugim potencijalnim žarišnim tačkama, kao što su južno Kosovo, Preševska dolina i Republika Srpska", smatra Les.