2. april 2025 14:20
Pejović Milovančević: U Srbiji oko 5.500 dece sa smetnjama u razvoju, uključujući autiz
podeli vest

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ
BEOGRAD - U Srbiji je registrovano oko 5.500 dece sa smetnjama u razvoju među kojima su i deca sa autizmom, izjavila je danas v.d. direktorka Instituta za mentalno zdravlje Milica Pejović Milovančević povodom Svetskog dana osoba sa autizmom.
Ona je rekla da ta ustanova godinama radi sa decom i porodicama osoba sa autizmom tako što pored dijagnostikovanja poremećaja, pruža pomoć i podršku tokom odrastanja.
"Mi se uglavnom bavimo kakvom dijagnostikom ovog poremećaja, to se dešava na veoma ranom uzrastu, a onda naravno i pomoć i podršku tokom odrastanja, jer ove osobe zapravo čitavog života zahtevaju neku vrstu naše podrške. Kada te osobe odrastu u telesno zdrave osobe, a kada je nekim od njih potrebna kontinuirana podrška, onda se bavimo i s problemima koji su, prevashodno problemi mentalnog zdravlja koje osobe sa autizmom takođe mogu da imaju. To su najčešće od nesanice, preko problema kontrole agresivnosti, do nekih težih stanja", rekla je Pejović Milovančević u Centru za mlade (CEZAM) gde je nizom aktivnosti obeležen ovaj Svetski dan.
Galerija
Ona je dodala da je CEZAM namenjen mladima od 10 do 30 godina, u smislu pružanja psihosocijalne podrške, a bavi se velnes edukativnim aktivnostima.
"Velnes aktivnostima za promovisanje mentalnog zdravlja i edukativnim aktivnostima i za decu i za roditelje za rešavanje problema mentalnog zdravlja. Mi ćemo uvek podržati decu, mlade sa autizmom i njihove roditelje, ali ukoliko je to u skladu sa vrednostima i pravcima koje se radi u CEZAM-u", naglasila je Pejović Milovančević.
Ocenila je da danas roditelji mnogo ranije prepoznaju znake i dolaze da potraže pomoć.
"Naravno, taj delikatni moment koji podrazumeva saopštavanje dijagnoze je uvek težak. I ja razumem roditelje da je potrebno vreme da prihvate, da je potrebno vreme da razumeju i mi smo sa roditeljima partneri u tome. Uostalom, i samo postavljanje dijagnoze nije u tim prvim godinama toliko važno, koliko je važno da otkrijemo da postoje smetnje i da krenemo sa ranim intervencijama, jer znamo da rane intervencije mogu doprineti njegovu bolju funkcionalnost", navela je Pejović Milovančević.
Specijalista rane intervencije i logoped Nataša Srećković Milenković rekla je da je za decu sa autizmom važno da rade sa logopedom i drugim stručnjacima iz domena ranih intervencija, jer rane intervencije pomažu boljitku deteta.
Ona je dodala da obeležavanje Svetskog dana autizma ima za cilj povećanje vidljivosti osoba sa autizmom.
"Današnji događaj ima za cilj da pošalje poruku o razumevaju i prihvatanju osoba sa autizmom u društvu. Želimo da prepoznamo njihove potrebe i pokušamo svi zajedno da pronađemo načine kako možemo adekvatno da odgovorimo na te njihove potrebe kako bi bili što prihvaćeniji u društvu", istakla je Srećković Milenković.
Dodala je da je važno da se roditeljima pošalje poruka da to što dete sa autizmom ne govori, ne znači da ono ne može da razvije neke druge načine komunikacije.
Sara Djokić i Dijana Mrđenović majke dece sa autizmom rekla su da im podrška najviše fali od okruženja, ali da je lični pratilac nešto što im je najpotrebnije.