5. april 2025 05:30

Rudarski Aleksinac - žrtva brutalne NATO agresije pre 26 godina

Izvor: TANJUG

podeli vest

Rudarski Aleksinac - žrtva brutalne NATO agresije pre 26 godina

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Avioni NATO 5. aprila 1999. u 21.35 sati razorili su veliki deo Aleksinca, a u napadu je poginulo 12 građana dok je više desetina ranjeno ili povređno.

Ubrzo je postalo jasno da su ciljani isključivo civilni objekti i da je posle agresije ostala stravična slika smrti i ruševina.

Pošto se razdanilo, videlo se da je rudarski grad na Moravici razoren, a načelnik Nišavskog okruga Jovan Zlatić izjavio je: "Grad je prepolovljen. Skoro polovina kuća i višespratnica je neupotrebljiva". Kako je rekao, "zlikovci su imali za cilj ubijanje civila, jer bombe nisu pogodile ni jedan vojni objekat".

Na grad je te večeri ispaljeno sedam bombi velike razorne moći. Centar Aleksinca je razoren, a u radijusu od 500 metara porušeno je nekoliko stambenih blokova.

Uništeno je do temelja 16 privatnih kuća, a za stanovanje i boravak je onesposobljeno više od 400 stanova, među njima i tri višespratnice sa 80 stambenih jedinica.

Jedna bomba je bačena u ulici Dušana Trivunca i od nje je do temelja porušeno šest kuća. U ulici Vuka Karadžića uništeno je 10 porodičnih kuća.

Bombe koje su bačene u centru Aleksinca demolirale su Dom zdravlja, stanicu Hitne pomoći, stomatološku ambulantu, Zavod za zdravstvenu zaštitu, "Jugobanku" .

Jedna bomba pala je između objekata preduzeća "Angrokolonijal" i industrije elektro proizvoda i rasvete "Empa", kojima je bila potrebna kompletna sanacija. Štete od bombi pretrpela je i Fabrika betonskih elektrostubova i trafostanica, dok je jedna bomba pala kraj magistralne saobraćajnice Beograd-Niš.

"Može biti da smo pogodili civilno naselje", izjavio je kasnije u toku dana zvanični predstavnik za štampu NATO-a Dejvid Vilbi i dodao da je to za "duboko žaljenje" ukoliko se te informacije pokažu tačnim. Kako je rekao, NATO avioni su gađali jednu kasarnu.

Izveštaji svetskih agencija tada su, prvi put od početka agresije na Srbiju, odnosno SRJ, imali nešto objektivnji ton. U inoformaciji Rojtersa opisivano je: "Mlada žena stajala je u šoku na mestu gde je nekada bila kuća njenih roditelja, vrišteći da želi da ih vidi" (…) "Bio je to pakao. Pali smo jedni preko drugih, nameštaj je leteo okolo, staklo je prštalo po podovima, ljudi su vrištali",

Agencija Asošijeted pres sažela je u nekoliko reči: "Lokve krvi, dva leša i delovi tela ležali su na ruševinama stambenog bloka grada u centralnoj Srbiji posle sinoćnjeg vazdušnog napada".

Rojters je tim povodom skrenuo pažnju da je agresija NATO trebalo da zaustavi "navodno oružano nasilje prema Albancima".

Francuski mediji izvestili su istog dana da je NATO priznao da su u sinoćnjem bombardovanju Aleksinca stradali civili. "Civilne žrtve su ogromne, ima mrtve dece", izvestio je novinar dnevnika "Figaro".

Taj gradić rudara i njihovih porodica prvi put je gađan 48 sati pošto je započela agresija NATO na SRJ, uveče, 26. marta, oko 20.15. Pogođen je tada industrijski deo, na jugozapadu grada, razarani su objekti autobuske stanice, poljoprivrednog kombinata, konfekcije, auto škole, motela "Morava". Srećom, nije bilo poginulih.

Desetak dana potom, 5. aprila, nešto posle 20 časova objavljena je vazdušna opasnost u Aleksincu, a u bombardovanju koje je započelo u 21.35 uništen je još veći deo grada.

Četvoro građana Aleksinca poginulo je i kada su projektili NATO pogodili voz u Grdeličkoj klisuri, među njima jedno dete.

Aleksinac je bio meta i 28. maja 1999. kada je gađano Novo naselje. Tri osobe su poginule a desetak je ranjeno odnosno povređeno.

Ukupno, tokom NATO agresije na Srbiju, u Aleksincu je poginulo 20 građana, civila, a povređeno je preko stotinu. Potpuno je srušeno 50 objekata, urušeno 120. Kada je rat okončan ustanovljeno je da su ukupno 752 objekta postala neodgovarajuća za stanovanje usled ostećenja, dok su privredni potencijali grada gotovo sasvim uništeni.