Gašić: Situacija u AP KiM je osetljiva, saradnja sa KFOR-om je na visokom nivou
1. januar 12:00
5. maj 2023 17:59
podeli vest
BEOGRAD - Pedagog Snežana Golić rekla je da su tragedije koje su se desile odgovor odraslima, da je detinjstvo danas pretvoreno u pripremu za odraslo doba i da je detinjstvo preopterećeno obavezama i očekivanjima odraslih.
"Krivci smo svi, ali i vreme u kome živimo je jako brzo. Ja posmatram i sebe i svoje prijatelje, mnogo žurimo, detinjstvo je pretvoreno u nekakvu pripremu za odraslo doba pa je preopterećeno. Detinjstvo je bilo lepo jer je bilo bezbrižno i da kažem besmisleno. Sada je sve to stavljeno u funkciju budućnosti i deca imaju previše obaveza pod kojim pucaju, nemaju kada da budu deca, niti mi imamo kada da vidimo kako su deca jer nemamo to vreme", rekala je Golić za Tanjug.
Ona je naglasila da je potrebno primetiti i reagovati čak i kada, na primer, dete jako plače zbog četvorke.
"To je negde nama znak da sebe vrednuje preko tih ocena što je odmah alarm, znak da ne vidi drugu vrednost. Kada neko dete koje zna da vredi, da je voljeno u svakom slučaju i da te ocene neće uticati na njegovu prihvaćenost od strane društva dobije četvorku - to za njega nije tako strašno. Ali deca koja su pod jakim stresom zbog ocena, to je deo njihovog identiteta te ocene su deo njihovog identiteta i obično smatraju da nemaju ništa drugo - nisam neki drugar, zabavan, lep, duhovit, sportista ali imam sve petice. Kada njemu neko uzme tu peticu kao što je sada bio ovaj slučaj dobio je jedinicu iz istorije, to nije ocena za njega nego se uzima identitet tog deteta - misli da je sve izgubio, izgubio sve što imao", upozorila je Golić.
Ona je ukazala i na to da se deca danas u eri društvenih mreža koriste kao "statusni simboli".
"Danas se deca sa pojavom društvenih mreža koriste kao statusni simboli, mislim da nam je dobrim delom ovo odgovor, ne mislim samo na konkretne slučajeve, već ono što ja znam iz prakse, da se deca osećaju kao psi na izložbi gde vlasnik uzima pehar, a oni su za pokazivanje", ukazuje Golić.
Na pitanje da li je moguće da je jedan zločin inspirisao drugi Golić objašnjava da neka istraživanja pokazuju da kada dete izvrši suicid, ne treba o tome mnogo da se priča jer to može dati i na neki način "ideju" i da uopšte taj publicitet koji se daje posle ovakvih dela može biti kontraproduktivan.
"Zato što deca nemaju dobru moć razlučivanja, kod njih inače uzročno - posledična veza ne radi baš dobro, empatija nije na nivou na kom je empatija odraslih ljudi, želja da kazniš onoga ko te ograničava, ko ti smeta, ko te nervira je mnogo jača nego u odraslom dobu - neosmišljenija da tako kažem. Ljubav prema sebi nije dovoljno razvijena, tako da oni ni svoj život ne vrednuju kao što ga vrednuju odrasli, niti tuđi život vrednuju kao odrasli", rekla je Golić i dodala da deca često takvim delima žele da se pojave negde, da postanu vidljivi.
Naglasila je da se i u protekla dva dana pričalo o tome da je K.K. bio ćutljiv te da to znači da je on dosta dugo smatrao da njegovo mišljenje i nije preterano važno.
"I zato se mi uvek plašimo kada deca ćute jer negde misle da nas ne zanima šta oni imaju da kažu, što nije pravilo, jer ima dece koja nemaju potrebu da komuniciraju i sasvim su dobro, ali svakako kada je neko toliko ćutljiv trebalo bi da se svi zapitamo, a pre svega struka, jer roditelji jesu najbitniji, ali su oni samouki", objasnila je Golić.
Golić je izrazila nadu da će posle ovih tragedija svi "staviti prst na čelo" i umesto upiranja u druge i traženja krivca razmisliti šta to mogu da učine sami ili gde greše.
"Takođe, nadam se da će ministarstvo konačno rasteretiti plan i program, kako bi ljudi koji su obučeni da se bave vaspitanjem dece imali vremena da se uopšte bave vaspitanjem dece", poručila je Golić.
1. januar 12:00
1. januar 11:10
1. januar 11:00
1. januar 10:45
31. decembar 12:24
31. decembar 09:20
31. decembar 08:37
1. januar 11:10
1. januar 11:00
1. januar 10:45
1. januar 10:30
1. januar 12:10
1. januar 11:00
1. januar 09:58
1. januar 10:30
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
31. decembar 13:00
27. decembar 17:34