9. avgust 2024 19:57

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava nastavilo da suzbija sve vidove diskriminacije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava nastavilo da suzbija sve vidove diskriminacije

Foto: TANJUG/MINISTARSTVO ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA I DRUŠTVENI DIJALOG

BEOGRAD - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, povodom obeležavanja 100 dana rada Vlade Srbije, saopštilo je danas da je nastavilo da posvećeno i predano radi na realizaciji svih započetih projekata i programskih zadataka iz svojih nadležnosti, koji se odnose na ostvarivanje ciljeva Vlade.

U saopštenju se navodi da su u periodu nakon formiranja novog saziva Vlade Republike Srbije, 2. maja, u neposrednoj nadležnosti bile u oblasti zaštite i unapređivanja ljudskih i manjinskih prava, suzbijanje svih vidova diskriminacije, unapređenje rodne ravnopravnosti, stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva i otvaranje društvenog dijaloga o važnim pitanjima i izazovima pred kojima se naše društvo nalazi.

Mnogobrojne realizovane aktivnosti, koje je Ministarstvo ostvarilo u ovom periodu, odvijale su se kroz zajednički rad sektora Ministarstva i intenzivnu saradnju sa nadležnim državnim organima, drugim ministarstvima i međunarodnim akterima.

"Sa postignutim rezultatima možemo biti zadovoljni, premda smo svesni da nam predstoji veliki rad na ostvarenju svih proklamovanih ciljeva", navodi ministarstvo.

U prvih 100 dana Vlade Republike Srbije, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je kroz različite aktivnosti, koje je sprovodio Sektor za ljudska prava, uspešno u kontinuitetu nastavilo zadate aktivnosti kroz međusektorsku saradnju i redovnu komunikaciju sa međunarodnim organizacijama zaduženim za unapređenje i zaštitu ljudskih prava, a pre svega Ujedinjenim nacijama, Savetom Evrope i Evropskom komisijom.

Blagovremeno odgovarajući na zadate obaveze dostavljeni su izveštaji i komentari u kontekstu ispunjavanja međunarodnih obaveza Srbije u oblasti zaštite i unapređenja ljudskih prava.

U prvih 100 dana Vlade Republike Srbije, Ministarstvo je kroz aktivnosti Sektora za saradnju sa civilnim društvom i Sektora za društveni dijalog intenzivno radilo na izradi programskih i drugih dokumenata koji se odnose na stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, organizovalo društveni dijalog i priredilo radne susrete kojima se pospešuje saradnja sa organizacijama civilnog društva.

Jedna od važnih aktivnosti Sektora za saradnju sa civilnim društvom u prethodnom periodu bio je i rad na unapređenju aplikacije "Kalendar konkursa za organizacije civilnog društva", koja će da omogući prikupljanje i objavljivanje svih podataka o planiranim javnim konkursima na svim nivoima koji su namenjeni finansijskoj podršci projektima i programima organizacija civilnog društva tokom jedne kalendarske godine.

U okviru Sektora za nacionalne manjine uspešno je nastavljena realizacija svih planiranih i ranije započetih programskih i projektnih aktivnosti.

Budući da je formirana nova Vlada, novi saziv Saveta za nacionalne manjine održao je svoju prvu, a 13. po redu, sednicu, na kojoj je usvojen Predlog programa za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda za nacionalne manjine u 2024. godini.

Na istoj sednici potvrđeni su i simboli i praznici bošnjačke, goranske, nemačke, romske, slovenačke, ukrajinske i češke nacionalne manjine.

Ministarstvo kao najvažnije ostvarenje Sektora za međunarodnu saradnju ističe ratifikaciju Sporazuma o učešću Republike Srbije u programu Evropske unije "Građani, jednakost, prava i vrednosti".

Naime, u okviru Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije 31. jula 2024. godine usvojen je Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske unije o učešću Republike Srbije u programu Evropske unije "Građani, jednakost, prava i vrednosti", koji je podnela Vlada.

Reč je o Sporazumu koji je prethodno potpisan u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u novembru 2023. godine, kada je i stupila na snagu njegova privremena primena, dok ratifikacijom počinje puna primena ovog Sporazuma do kraja 2027. godine.

Ministarstvo je, uz podršku GIZ-a, u cilju sprovođenja nulte tolerancije prema svim oblicima nasilja, kao deklarisane politike Vlade, pokrenuta i inicijativa za izmenu i dopunu Krivičnog zakonika Republike Srbije, kako bi se uvrstilo posebno krivično delo Teško ubistvo žena i na odgovarajući način ono sankcionisalo, a imajući u vidu važnost prevencije i borbe protiv svih vidova nasilja prema ženama, posebno kada je u pitanju ono sa smrtnim ishodom.

Pored rada na izrađivanju godišnjih izveštaja o realizaciji Akcionog plana za sprovođenje Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za 2023. godinu, kao i o realizaciji Akcionog plana za sprovođenje Strategije za rodnu ravnopravnost za prethodnu godinu, Ministarstvo ističe da je Sektor za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti, uz podršku Nemačke razvojne saradnje – GIZ privelo kraju proces izmene i dopune Funkcionalne specifikacije za automatsku obradu podataka o rodnoj ravnopravnosti.

Takođe je nastavilo rad na izradi softvera koji će biti od značajne važnosti za pojednostavljenje, ubrzanje i podizanje kvaliteta izveštavanja o ostvarivanju rodne ravnopravnosti u Srbiji, zaključuje se u saopštenju Ministarstva.