29. maj 2024 10:59

Marko Đurić: Nastojanja da Srbija bude žigosana doživela moralni bankrot

Izvor: TANJUG

podeli vest

Marko Đurić: Nastojanja da Srbija bude žigosana doživela moralni bankrot

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas povodom usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujuroku da su nastojanja da Srbija i srpski narod budu trajno "žigosani" doživela "moralni bankrot".

Đurić je za TV Prva kazao da ne može dovoljno da naglasi značaj toga što je Srbija uspela da spreči da većina čovečanstva podrži rezoluciju.

"Oni jesu samo zahvaljujući proceduralnim okolnostima i uslovima u kojima su imali 84 glasa od 193 članice progurali rezoluciju, međutim, činjenica da je 107 država odbilo to da podrži i činjenica da 5,3 milijarde stanovnika živi u zemljama koje su odbile da podrže tako nešto, nas stavlja u potpuno drugačiji položaj", rekao je Đurić za TV Prva.

Ministar je podvukao da su nastojanja da Srbija bude žigisana doživela "potpuni moralni bankrot", navodeći da je dodatna vrednost to što je Srbija kroz svoj rad osvežila mrežu kontakata širom sveta.

Ulaganje u diplomatsku mrežu, da budemo prepoznatljivi po vrhunskoj diplomatiji

Ministar Đurić poručio je danas povodom obeležavanja Dana srpske diplomatije da će Srbija nastaviti da ulaže u svoju diplomatsku mrežu, u znanje svojih stručnjaka iz oblasti međunarodnih odnosa, međunarodne politike, kao i u unapređenje kapaciteta. 

"Mi imamo ozbiljan plan za unapređenje rada srpske diplomatije u narednim godinama koji će graditi na svemu onome što je urađeno do sada, ali koji će stvoriti pretpostavke da imamo najsavremenija sredstva za rad, nivo znanja i nove generacije meritokratski primljenih diplomata, da postanemo zemlja prepoznatljiva po vrhunskoj diplomatiji", rekao je Đurić na TV Prva.

Podsetio je da su Srbi "star i ponosan narod" i da se danas obeležava 835 godina od kako je Stefan Nemanja uputio svoje izaslanike u Ninberg kod Fridriha Barbarose da pripreme uspostavljanje odnosa i posetu Fridriha Barbarose, koji je naredne 1189 posetio Srbiju. 

"Toliko je stara srpska diplomatija i naš princip da je Srbija iznad podela, da je Srbija mesto susreta, da je Srbija zemlja koja vodi nacionalnu odgovornu spoljnu politiku pružene ruke", rekao je Đurić.