28. januar 2024 15:50
Ministar Cvetković: Kroz projekat "Srbija 2027" biće investirano 18 milijardi evra
podeli vest
BEOGRAD - Ministar privrede Slobodan Cvetković rekao je da se praktično sve aktivnosti predstavljene u planu "Srbija 2027 - skok u budućnost" tiču privrede i da će u periodu nešto manjem od četiri godine biti investirano 18 milijardi evra, što praktično čini jedan celokupni godišnji budžet Srbije.
"To je jedan neka vrsta logičnog nastavka svega onoga što je rađeno do sad. Kad pogledate, prvo smo napravili jednu stabilnu infrastrukturu i ovi projekti koji će se dešavati u naredne 3-4 godine su logičan nastavak pripremnih aktivnosti koji su neophodni za instaliranje bilo kakve privredne aktivnosti. Morate da imate puteve, energetsku infrastrukturu, morate da imate sve ono što je neophodno da biste mogli da instalirate neku vrstu proizvodnje", rekao je Cvetković za Tanjug.
Ministar je govoreći o Expu 2027 rekao da će on imati jedan ozbiljan impakt na privredu u svakom smislu.
"Prvo, treba ga izgraditi. On će biti na 250 hektara, zajedno sa nacionalnim stadionom, koji će biti kapaciteta 52 hiljade posetilaca, rezidencijalnim delom od 1500 stanova. To je sam po sebi vrlo jedan ozbiljan i ambiciozan projekat, koji će svakako podići i direktno i indirektno privredu Srbije", istakao je Cvetković.
Dodao je da će održavanja Ekspa tarajati nešto manje od tri meseca, a da Srbija očekujemo oko tri miliona posetilaca.
"To predstavlja stvarno jedan fantastičan potencijal i veliku šansu da naši privrednici na neki način iskomuniciraju sa celim svetom. Mislim da je to velika šansa i velika stvar, a kad se završi Ekspo, onda će taj biti veliki izazov da on bude u funkciji 365 dana godišnje", rekao je Cvetković i dodao da je to veliki potencijal koji će služiti privredi Srbije.
Naglasio je da je Beogradski sajam postao na neki način tesan za sve posetioce, a da su i same hale postale zastarele na neki način.
"Nisu ni modularne, ni energetski efikasne i nisu u skladu sa svim savremenim trendovima sajamske industrije. Potpuno je logično, da ako ovaj projekat Beograda napreduje,koji se pokazao kao izuzetno uspešan, da mi možemo da izmestimo, sajamsku delatnost van grada. Rasteretiti će se tu i sajamište, odnosno i te putne saobraćajnice i potpuno će se dobiti neka nova logika biznesa", rekao je Cvetković.
Dodao je da Ministarstvo privrede sa 22-24 milijarde dinara na godišnjem nivou subvencioniše domaće i strane direktne investicije.
"Prošle godine smo kroz taj projekat praktično doveli oko 33 nove fabrike. Iznos koji smo mi kao država preko Ministarstva privrede i preko Razvojne agencije Srbije dali je bio negde oko 108 miliona eura, a ukupni finansijski efekti tih investicija, znači ono što su investitori dali, su preko 500 miliona", istakao je Cvetković.
Naglasio je da se očekuje otvaranje oko 4800 novih radnih mesta.
"To su vrlo značajni pomaci koji u velikoj meri utiču na porast bruto društvenog proizvoda", rekao je Cvetković.
Ministar je istakao da otvaranje fabrika nisu projekti koje je moguće završiti za mesec dana ne možete napraviti fabriku za mesec dana, već da je za to potrebno duže vreme, nekada dve, tri, a nekada i pet godina.
"Tu su aktivnosti konstantne, dolaze neki novi investitori i pregovara se o nekim novim investicijama", rekao je Cvetković.
Istakao je da ulaganje u putnu i železničku infrastrukturu dodatno olakšava procesu dovođenja stranih investicija.
"Ministarstvo privrede ima jedan segment koji je vezan baš za infrastrukturu, imamo sredstva koje su ove godine na nivou oko milijardu dinara, gde postojeće industrijske zone ili turističke zone opremamo infrastrukturno nekim segmentima koji nedostaj", rekao je Cvetković.
Dodao je da je veliki broj lokalnih samouprava zainteresovan za ta sredstva i da su prijavljeni projekti vrednosti veće od pet milijardi dinara.
"Ovog trenutka mi imamo opredeljenih milijardu dinara, a imamo prijavljenih projekata za preko pet milijardi dinara. Jednostavno i oni su sami svesni da sa lokalnim budžetima koji su u principu dosta skromni, ne mogu da završe sve te infrastrukturne projekte", rekao je Cvetković.
Dodao je da država i Ministarstvo analizitaju gde je najlogičnije i najpotrebnije angažovati sredstva.