11. oktobar 2024 19:46
EU dala zeleno svetlo za Reformsku agendu Srbije
podeli vest
BRISEL - Zemlje članice Evropske unije dale su zeleno svetlo za Reformsku agendu Srbije, što otvara put za početak pretfinansiranja tokom mađarskog predsedavanja, objavljeno je danas na zvaničnom nalogu Mađarske kao predsedavajuće EU na mreži Iks.
"Reformske agende Albanije, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije odobrene su u skladu sa novim Instrumentom za reformu i rast, vrednim šest milijardi evra", navodi se u saopštenju.
Time se, kako se dodaje, utire put za početak pretfinansiranja tokom mađarskog predsedavanja.
"Podrška integracijama Zapadnog Balkana ostaje ključni priroritet mađarskog predsedavanja", zaključuje se u saopštenju.
Nakon usvajanja Reformske agende u Komitetu za IPA, u kojem su predstavljene sve države članice EU, biće doneta i Odluka o sprovođenju Evropske komisije.
Vlada Srbije usvojila je 3. oktobra Reformsku agendu Republike Srbije, dokument čiji je cilj da ubrza sve pokrenute reforme, onako kako su već trasirane u pregovorima o članstvu sa EU. Pripremljen je u saradnji institucija Republike Srbije, njih 37 i Evropske komisije, kao odgovor na ponudu Evropske unije za ubrzane pripreme za članstvo kroz Plan rasta EU za Zapadni Balkan.
Reformska agenda Srbije obiman je strateški dokument u kojem su detaljno navedeni svi oni koraci, odnosno mere, koje će institucije Srbije preduzeti kako bismo brže napredovali u brojnim reformama na putu ka članstvu u EU, a sa druge strane i povukli novac namenjen Srbiji iz Evropskog fonda za rast.
U četiri reformske oblasti predviđeno je 98 mera.
Do kraja godine Srbija treba sa EU da usaglasi i da ratifikuje u Narodnoj skupštini i dva finansijska instrumenta, koji će biti sastavni deo Plana rasta, što je uslov da povučemo sredstva namenjena našoj državi. Za Srbiju bi, prema metodologiji Evropske komisije, prva tranša trebalo da bude u iznosu od oko 112 miliona evra, od ukupno 1,58 milijardi evra, koliko će nam biti na raspolaganju do kraja 2027. godine, odnosno u naredne nešto više od tri godine, ukoliko ostvarimo sve što je Reformskom agendom predviđeno, saopštilo je ranije Ministarstvo za evropske integracije.
U Reformskoj agendi navedeni su posebno i opšti uslovi kao što je vladavina prava, koja je primarni uslov za bilo kakav dijalog svih sa Evropskom unijom, uz dodatni preduslov specifičan za Beograd i Prištinu, koji se odnosi na konstruktivni pristup dijalogu između Beograda i Prištine, u kojem Beograd već dosledno učestvuje.