28. april 2023 13:02

Sindikat novinara Srbije: Novinari u Srbiji rade u gotovo robovskim uslovima

Izvor: TANJUG

podeli vest

Sindikat novinara Srbije: Novinari u Srbiji rade u gotovo robovskim uslovima

Foto: Shutterstock.com/Sharomka, ilustracija

BEOGRAD - Sindikat novinara Srbije (SINOS) upozorio je danas da novinari i medijski radnici u Srbiji rade u gotovo robovskim uslovima i da je za takav njihov položaj najodgovornija takozvana medijska elita.

Kako se navodi u saopštenju SINOS, povodom 1. maja, Međunarodnog praznika rada, novinari u Srbiji su nesigurni za svoj status i egzistenciju, pod stalnim su pritiskom i u hroničnom stresu, i ne mogu da zaštite profesionalni integritet.

"Umesto javnog, prinuđeni su da brane interes svojih vlasnika ili njihovih donatora", navodi SINOS.

Kako se navodi svi poslodavci koji ne mogu da obezbede redovne zarade zaposlenima i adekvatne uslove rada treba da zatvore medije, a ne da celu novinarsku profesiju, zbog sopstvenih interesa, drže kao taoce.

"SINOS je uvek bio protiv angažovanja novinara na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima jer takvi radnici nemaju nikakva prava iz radnog odnosa, čak ne mogu ni da tuže poslodavca, jer nisu u radnom odnosu", navodi se u saopštenju.

SINOS ističe da dve decenije dosledno ali bezuspešno pozivaju sve aktere na medijskoj sceni da zajedno dogovore dostojanstvene uslove rada i pristojne zarade.

Navode da su Radnoj grupi za izradu radne verzije Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koja je posle pet meseci, upravo završila svoj posao, SINOS dali konkretne predloge za snaženje i vraćanje ugleda novinarskoj profesiji: definisanje pojma novinara i medijskog radnika, osnivanje lokalnih i regionalnih javnih servisa, reformisanje projektnog sufinansiranja, objavljivanje registra svih medijskih donatora (domaćih i stranih) i uvođenje novog poglavlja u budući zakon "Prava novinara na radu i povodom rada".

SINOS smatra da je uvođenje tog poglavlja od suštinskog je značaja za ukidanje prekarnog statusa novinara i medijskih radnika i stvaranje uslova za otpočinjanje socijalnog dijaloga u medijskoj sferi i potpisivanje granskog kolektivnog ugovora.

Od svih navedenih predloga SINOS-a Radna grupa prihvatila je samo deo predloženog poglavlja "Prava novinara na radu i povodom rada" koji se odnosi na novinarski integritet, raspored radnog vremena, pripravnost za rad i pravo na isključenje iz komunikacije, ali ne i novi režim utvrđivanja reprezentativnosti poslodavaca i sindikata u medijskoj delatnosti koji otvara put uspostavljanju dijaloga.

Iako su pojedini predstavnici vlade Srbije podržali predlog SINOS-a , Koalicija za slobodu medija, ANEM i RAB glasali su protiv, uz obrazloženje da bi "potpisivanje granskog kolektivnog ugovora moglo da ugrozi male medije i proširi sivu zonu rada".

SINOS smatra da se na taj način direktno ruši Medijska strategija koja u odeljku "Postojeće stanje u oblasti javnog informisanja: Nepovoljan socio-ekonomski i profesionalni položaj i bezbednost novinara i medijskih radnika" precizira načine poboljšanja teškog socioekonomskog i profesionalnog položaja novinara i medijskih radnika.