28. jul 2024 13:42

Ministar Ristić: Prvi svetski rat odneo najveći broj žrtava, građana Kraljevine Srbije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministar Ristić: Prvi svetski rat odneo najveći broj žrtava, građana Kraljevine Srbije

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić rekao je danas u Beogradu na obeležavanju 110 godina od napada na Srbiju i početka Prvog svetskog rata, da je taj rat procentualno odneo najveći broj žrtava, građana Kraljevine Srbije, ali i da ga karakteriše niz veličanstvenih pobeda koje je odnelo srpsko oružje i istinsko rodoljublje.

Ristić je podsetio da su u Beogradu u noći između 28. i 29. jula 1914. godine pale prve žrtve u Prvom svetskom ratu, koji je započet napadom Austrougarske na Srbiju.

"Prvi svetski rat je, kao što znate, procentualno odneo najveći broj žrtava, upravo građana, stanovnika Kraljevine Srbije. Ali je doneo i veličanstvene pobede u bitkama na Ceru, Kolubari, potom u borbama na Solunskom frontu i konačno oslobođenje zemlje" , rekao je Ristić.

Ristić je naglasio da to što je u Beogradu započeo i završio se Prvi svetski rat predstavlja "veliku vrednost" za našu istoriju, kao i veliku odgovornost za Srbiju.

"Stoga vas pozivam da svi zajedno čuvamo sećanje na junake i stradalnike iz perioda Prvog svetskog rata, da ponosno dižemo našu državnu zastavu, da sa ponosom slušamo i pevamo našu nacionalnu himnu, Bože pravde, i da učinimo sve što je do nas da i u ovim turbulentnim vremenima - 110 godina nakon izbijanja Prvog svetskog rata, kada se svet suočava sa brojnim oružanim sukobima, budemo dovoljno mudri, dovoljno odgovorni, da doprinesemo miru u svetu i da svedočeći o našem učešću u Prvom, ali i u Drugom svetskom ratu, damo doprinos u očuvanju mira u svetu", poručio je Ristić.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Ministarstvo odbrane zajedno su organizovali obeležavanje 110 godina od napada na Srbiju i početka Prvog svetskog rata, a tim povodom na platou ispod Brankovog mosta građanima je omogućeno da posete rečni monitor "Sava", brod sa kojeg su ispaljene prve granate na Beograd u Prvom svetskom ratu.

Rečni monitor "Sava" biće otvoren za građane, a ulaz za sve posetioce biti besplatan, dok će od 30. jula svakog dana u nedelji (osim ponedeljkom) od 10 do 17 časova ulazak na monitor biti moguć uz naplatu ulaznica.

Ristić je naveo da je taj brod, koji predstavlja kulturno dobro Srbije, jedan od najznačajnijih i najlepših simbola pobede srpskog oružja u Prvom svetskom ratu.

"Zato je on tu, zato je obnovljen, na njemu su izrađene sve neophodne mere zaštite i on svedoči o toj veličanstvenoj pobedi", rekao je Ristić.

Kustos Vojnog muzeja u Beogradu Bojan Vićentić naveo je da je monitor "Sava" promenio više od šest država i bio dva puta potapan, te da je služio u četiri vojske. "Jedan je od retkih sačuvanih monitora na svetu i ima neprocenjivu istorijsku vrednost, jer je jedan od rečnih ratnih brodova čijom je vatrom otpočeo Prvi svetski rat", rekao je Vićentić.

Dodao je da je rečni monitor Sava u vlasništvu Vojske Srbije, kao i da je deo zbirke enterijera Vojnog muzeja, te da je otvoren za posetioce, koji mogu obići stalnu postavku i naučiti mnogo pojedinosti o tom plovilu.

Vićentić je podsetio da su istorijske i političke okolnosti dovele do toga da Srbija, a u to vreme Kraljevina Srbija budu prva meta, a samim tim i prva žrtva rata.

"Posle Sarajevskog atentata, Austro-Ugarsko carstvo poslalo je ultimatum Kraljevini Srbiji, smatrujući našu zemlju odgovornom za ovaj događaj. Zahtevi izneti u ovom dokumentu bili su oblikovani tako da budu neprihvatljivi, kako bi odbijanje ultimatuma dalo povod za rat. Jedini mogući odgovor srpske vlade bilo je neprihvatanje zahteva. Tri dana kasnije, 28. jula, Austro-Ugarska monarhija izvršila je napad na Beograd i Srbiju", podsetio je Vićentić.