Žigmanov: Vrednost projekta "Romacted II" je u ideji o osnaživanju romske zajednice
29. novembar 18:57
8. decembar 2023 18:23
podeli vest
BEOGRAD - Po prvi put u Srbiji, danas su ekipe elektrofiziologa, sestara, instrumentarki i tehničara Instituta "Dedinje", u saradnji sa šefom Elektrofiziologije u bolnici "Alfrid Krup" dr Karsom Nevenom iz Nemačke, primenili najnoviju inovativnu metodu u lečenju atrijalne fibrilacije kod tri pacijenata starosti od 45 do 70 godina.
Pulsnim talasima vratili su normalan ritam srca ovih pacijenata, saopštili su iz Instituta Dedinje.
Pacijenti se dobro osećaju, a već sutra će biti otpušteni svojim kućama.
Prema rečima lekara koji su izveli ovu intervenciju, dr Milosava Tomovića, dr Dejana Kojića i dr Velibora Ristića, pored najvećih napora da se pomogne pacijentima sa poremećenim srčanim ritmom, značajan broj pacijenata nema priliku da dobije ovu vrstu terapije, jer je mali broj centara koji ima visoko edukovano osoblje i najnoviju tehnologiju koji su potrebni za rešavanje ovog zdravstvenog problema.
Načelnik Odeljenja za elektrofiziologiju i elektrostimulaciju Instituta "Dedinje" dr Miroslav Tomović podsetio je da je pre samo sedam dana ekipa njegovog Odeljenja uradila rekordnih 16 kriobalon kateterskih ablacija atrijalne fibrilacije, u želji da se pomogne što većem broju pacijenata.
"Ali i da pokažemo da su efikasna organizacija i dobro rukovođenje ključni faktori u postizanju uspeha u pružanju medicinskih usluga našim pacijentima. U lečenju atrijalne fibrilacije, do sada su u našoj zemlji korišćena dva glavna izvora energije i to radiofrekventna energija, koja zagrevanjem tkiva dovodi do oštećenja delova srčanog mišića koje stvara i održava aritmiju, kao i kriobalon tehnologija, koja zamrzavanjem tkiva ispod -40 stepeni dovodi do sličnog efekta", rekao je Tomović.
On je dodao da se ove vrste energije nazivaju termalnim, što znači da promenom temperature tkiva dolazi do izmene funkcije srčanog mišića.
"Ukoliko se izvode u visoko specijalizovanim centrima, kao što je naš Institut "Dedinje", intervencije su povezane sa nižim rizikom od komplikacija, ali koje, bez obzira na mali procenat javljanja, ipak postoje. Da bi još više smanjili mogućnost neželjenih događaja, naučnici su otkrili novu netermalnu tehnologiju - energiju pulsnih talasa, koristeći kratke pulseve električne energije, koji dovode do oštećenja mišića bez promene temperature tkiva", rekao je Tomović.
On ja napomenuo da je primećeno da ovakva vrsta energije ima visoku specifičnost za srčani mišić i da ne dolazi do poremećaja funkcije i ugožavanja okolnih struktura kao što su krvni sudovi, nervi i tkivo jednjaka, a koji mogu pokazati promene u toku primene drugih vidova energije.
Tomović je naglasio da je i pored još niže stope neželjenih događaja, primećeno da se korišćenjem energije pulsnih talasa intervencija može još brže i sigurnije izvesti, te kod jednostavnijih slučajeva može biti završena i do maksimalnih 45 minuta, otvarajući vrata mogućnosti da se još većem broju pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom na ovaj način značajno pomogne.
Predsednik Radne grupe za aritmije Udruženja kardiologa Srbije elektrofiziolog dr Dejan Kojić objasnio je da rezulati prvih studija ukazuju da je ova metoda komparativna sa drugim izvorima energije i da nakon godinu dana, najmanje 78 odsto pacijenata neće imati novu epizodu atrijalne fibrilacije i pridruženih aritmija.
"Ovo je još jedan udruženi napor stručnjaka naše ustanove da se liste čekanja maksimalno skrate i daje poruku da Institut poseduje logistiku i volju da učestvuje u lečenju svih kardiovaskularnih bolesnika", kazao je Kojić.
Kako se navodi u saopštenju, timovi lekara Instituta "Dedinje" ne prestaju da postavljaju visoke standarde u pružanju vrhunske zdravstvene nege, te su uvođenje novih tehnologija i primena savremenih procedura, po čemu je inače prepoznatljiv, siguran put ka postavljanju Srbije na mapu zemalja koje koriste najsavremenije pristupe u lečenju kardiovaskularnih bolesti, ali i jedan od načina da se naglasi značaj ulaganja u dalja medicinska istraživanja.
29. novembar 14:36
29. novembar 14:28
29. novembar 12:37
29. novembar 12:22
29. novembar 18:17
29. novembar 17:00
29. novembar 16:55
29. novembar 16:51
29. novembar 12:10
28. novembar 15:27
28. novembar 15:01
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
29. novembar 12:50
28. novembar 21:23
28. novembar 08:46
27. novembar 12:31